Wymiana wtyczki czy przejściówka
    SP2TUR pisze:

    Chciałbym podłączyć antenę Diamond X-50 ze złączem UC-1 poprzez kabel RF-10 do Yaesu FT-991A.
Anteny Diamond nie mają złącza UC-1 tylko jakiś podobny twór, który jako tako pasuje do wtyku UC-1. Diamond ten twór nazywa złącze M. Te złącza się różnią przede wszystkim tym, że złącze Diamonda ma izolator powietrzny, dzięki czemu ma impedancję zbliżoną do 50 omów, a zwykłe UC-1 ma impedancję pomiędzy 25 a 35 omów. Wpływ tej impedancji na pasmo 2m jest mierzalny, a na pasmo 70cm jest bardzo znaczny, zwłaszcza w przypadku 25 omów jest wręcz krytyczny. Takie złącze mające 25 omów w paśmie 70cm podbija SWR do 2. Niektórzy uważają, że to nic takiego, bo SWR=2 oznacza stratę w wyniku niedopasowania jedynie około 0,5dB. No ale idąc tą drogą, to podobno różnica 1s (6dB) dopiero jest zauważalna, a tyle sygnału stracimy dopiero przy SWR=13 więc jak tam teściowa woli.
Drugą różnicą jest skok gwintu, który uniemożliwia zakręcenie do końca jednego typu wtyku na gniazdu drugiego typu, przez co kontakt może nie być prawidłowy.


    SP2TUR pisze:

    FT-991A w wersji europejskiej posiada sekcję VHF/UHF zakończoną gniazdem N.
i bardzo dobrze, UC-1 tylko do KFu.
    SP6NET pisze:

    Na pasmach HF jest bez znaczenia, od 2m wzwyż, należy stosować N i tyle w temacie
otóż to!
    SP2TUR pisze:

    Używam kabla RF-10. A co do dobrej jakości wtyków typu "N", to potrafią kosztować nawet 50 zł.
To racja, zwłaszcza skręcane. Niestety trzeba to przeboleć, oraz przyłożyć się dobrze do zakładania wtyku. Na pewno nie należy stosować złącza na kabel "podobny" bo nic z tego dobrego nie wyjdzie. Np nie należy stosować złącz z RG58 na H155 i odwrotnie.
    SP6NET pisze:

    Każde połączenie kabla do wtyczki i wtyczka z gniazdem trzeba liczyć 0.5dB straty.
Pomijając straty wynikające z nieprawidłowej impedancji UC-1 (które przy KF nie występują) przy 100W oznaczałoby to 10W straty na takim złączu. Zaraz byłoby gorące. Jak się użyje dobrych N to nie ma w ogóle mowy o takich stratach. Mierzyłem kiedyś połączone razem 3 kolanka N Huber-Suhner, i na 900MHz tłumienie całości było poniżej 0.1dB.


  PRZEJDŹ NA FORUM