Problem z zestrojeniem anteny, zmieniający się SWR w zależności od punku pomiaru
antek.... mam SWR poniżej 1.1 na częstotliwości FT8 na drutach zasilanych kablem koncentrycznym 75om (b/wiekowym-50 letni)i nigdy nie wiedziałem jakim odcinkiem kabla dysponuje zawsze przycinałem jaki mi pasowała długość. Na wszystkich zakątkach świata mnie słychać. Zawsze spece od CB tak stroili pan zielony Przejechałem się na kablu 50 om który miał różne impedacje...przemierzone 3czy 4 krążki 100m .Powróciłem do sprawdzonego wojskowego kabla Z-75om + transformator impedancji na wyjściu 50/75om trx-a. -najlepsza skrzynka antenowa sprawdzona prze wojska łączności przez wszystkie armie , w czasie II wojny światowej - znana u nas i popularna pod nazwą SP6SYV-zestrojona z anteną zachowuje się jak preselektor na wejściu odbiornika - wszystko HM. Mierniki - nadajnik ustawiony na 5W + miernik natężenia za 5zł podłączony do Metexa -max pola przy SWR bliskim 1.1.
Z moich ćwiczeń zawsze dipole drutowe powieszone jako inverted V miały impedancje zbliżoną do Z- 75om .
SP8LBK-czy zawsze 50om-twoja teoria rozmija się z moimi praktycznymi ćwiczeniami-długość ramion jest krótsza (wpływ baluna-skraca),wpływ otoczenia, poziom wody gruntowej -ważne ustawienie odległości miedzy dipolami -zbliżony zestaw do "szkieletu parasolki" i przylutowanie !! ramion w jednym pkt do baluna. itd.
Zawsze dążyłem żeby SWR był bliski 1.1 przy maximum natężenia pola anteny. Przy strojeniu u mnie zawsze maleje SWR do 1.1 to pole jest na max.
Ćwiczenia z jesieni gdy na szybko robiłem dipol wielopasmowy jak mnie na "mamrota" sprywatyzowali antenę W3DZZ z miedzią pan zielony. 3 druty z MIEDZI (DNE ok 4mm)-żadne wynalazki udające miedź-najgorsza PTFka -przy mocach 1kW w antenie to i drut kolczasty z płotu się sprawdzi pan zielony - 4 pasma- dipol 7Mhz doskonale pracuje na 21 Mhz (najgorszy SWR ok 1.1-pozostałe pasma 80/20/ nie przekracza 1.05 na częstotliwościach FT 8 -początki/koniec pasma 1.2/1.3).
Udanych ćwiczeń życzę kolegom!
73!


  PRZEJDŹ NA FORUM