Problem z zestrojeniem anteny, zmieniający się SWR w zależności od punku pomiaru
    antek pisze:

    Każda antena w zależności od budowy ma określoną impedancję charakterystyczną występującą w rezonansie tej anteny. W przypadku dipola wynosi ona 75R.
Ale w wolnej przestrzeni. Trudno oczekiwać, że dipol na KF będzie pracować w warunkach zbliżonych do wolnej przestrzeni. W praktyce, zazwyczaj impedancja jest niższa, więc dopasowanie jest lepsze.
    antek pisze:

    Konstruktor anten p. Waldek zawsze mówił, że w przypadku KF ważniejsza jest praca w rezonansie gdzie X dąży do zera, a mniej ważne jest samo dopasowanie na najmniejszy VSWR.
Słyszałem/czytałem to wielokrotnie, ale proszę o jakieś techniczne uzasadnienie, bo odwołanie do autorytetu technicznym uzasadnieniem nie jest. Dodatkowo, proszę o info gdzie ten rezonans ma być? czy na zaciskach anteny, czy na końcu kabla, gdzie podłączamy TRX? A może gdzieś indziej?
Jak się to ma do anten o długości 5/8 fali. Są wybitnie nierezonansowe, a jednak całkiem skuteczne. Są też anteny typu long wire...
    PiotrZek pisze:

    Z drugiej strony przecież prawie każdy używa LPF i jakoś to działa...
Wydaje mi się, że większość bazuje na filtrze wbudowanym w TRX, który przełącza pasma. Jaki jest sens używania filtru tłumiącego powyżej 30MHz jeżeli pracujesz na 3,7 MHz i najsilniejsze harmoniczne są już na 7,4 i 11,1 MHz?

Dzięki za link, czeka w kolejce do zapoznania się, choć raczej ten sposób nie będzie miał tutaj zastosowania, bo w NanoVNA nie ma typowego sprzęgacza. Jak więc zmierzyć kierunkowość sprzęgacza, którego nie ma? Albo inaczej, w jakim stopniu problem kierunkowości dotyczy analizatorów?


  PRZEJDŹ NA FORUM