Antena kierunkowa 2 el. Delta 7 pasm wg. SP3PL
SQ4KOO Maciej,
W różnych miejscach i okazjach byłem już wielokrotnie pytany o szczegóły i chętnie udzielałem odpowiedzi, ale niestety jakoś się to nie zachowało. Podobnie z zawartością pudełek jak wyżej.
Koledzy zainteresowani potrafili dotrzeć do potrzebnych danych.
Pisałem również, że nie odważyłem się podać określonych wartości L/C ponieważ one wynikają, z pomiarów jako całości "obwodu delty-feederów-układów wielorezonasoweych”. (artykuł na portalu PDXA)
Jestem naprawdę zasmucony, że rozrysowanie złożonych układów rezonansowych stanowi problem. Nie podejmuję się szkolenia z elementarnej wiedzy radiotechniki.
Brak elementarnej wiedzy to tzw. "wyprawa z motyką na słońce".
Polecam, bezproblemowo robi się proste anteny.
Standardowo, rurki teleskopowych ramion, jak w "Instrukcji montażu anteny" w PDF-ie (na mojej witrynie). Przewody miedź beztlenowa najczęściej 2,5 mm. „Z” feeder-a 450 – 500 ohm. Wspomnę, że radioamator będący fachowcem bardzo często buduje sobie TRX we własnym zakresie. Często korzysta ze znanych elektronicznych układów lub jest inspirowany znanymi rozwiązaniami firmowych transceiverów.
Osoby nie posiadające do tego przygotowania najczęściej się do majsterkowania nie zabierają, bowiem mają tą świadomość że to przerasta ich możliwości. Podobnie jest z antenami.
Miałem niejednokrotnie możliwość przekonać się, że złożenie gotowej anteny może stanowić też problem, ponieważ radioamatorzy - krótkofalowcy, to osoby różnej profesji więc nie każdy musi być z techniką oblatany.
Życzę udanej zabawy ponieważ wielu ma za sobą pierwsze kroki z anteną Artura M0PLK.
VY 73! Julian SP3PL


  PRZEJDŹ NA FORUM