Dekodowanie kodu Morse'a w CQ WW DX Contest CW
Nadawanie i odbiór CW w CQ WW DX Contest
    jfr pisze:

A potem ktoś wyśmiewa takie np. ft8 bo "to nie ludzie tylko komputery robią łączności". Gdzie różnica zatem?

Gdzie różnica? Ciekawy jestem jak wyglądają przygotowania czołowych zawodników do zawodów WW DIGI emisją ft8, będących odpowiednikiem CQ WW CW. Poniżej fragment komentarza N6MJ, tego z filmu udostępnionego w poście Jurka HF1D.
(tłumaczenie z translatora):

”Celem w zawodach było z powodzeniem operować przy podwójnym CQ na wysokich rate’ach na obu radiach. W celu przygotowania się do tego, ćwiczyłem z 2 laptopami z programem MorseRunner na każdym w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Byłem całkiem zaskoczony, jak wygląda rzeczywista eksploatacja w stosunku do MorseRunner. Byłem w stanie kontrolować pile-up tak jak za pomocą programu. To była ogromna pomoc robiąc to szkolenie.
(...)
QSOs=10223. Było 5146 zmian pasm 3667 (35.9%) QSOs na drugim radiu”

I w podobnym tonie wypowiedź CT1BOH, który „zrobił” w tym conteście prawie 9 tysięcy qso (tłumaczenie też z translatora):

”Przez ostatnie 3 miesiące przygotowywałem się do CQWW CW 2015. Szkolenie obejmowało dwa aspekty: operatorkę oraz sprzęt/logowanie. Łatwiejszą częścią był trening operatorski. Uruchomiłem dwa komputery z MorseRunner. To jest bardzo proste, aby to zrobić. Wykonałem 240 sesji po 5 minut każda. To było 20 godzin na symulatorze. Najniższy rate uzyskałem 312 QSO / godzinę, najwyższy 420 QSO / godzinę przy średnim tempie 375 QSO / godz. Zrobiłem arkusz kalkulacyjny w Excel z wynikami każdej sesji, rozkład wyników następował jako "rozkład normalny". Poczynając od 420 QSO / h do 312 QSO / h (ze stałym dopływem znaków z Morserunner) jest funkcją synchronizacji par łączności z dwóch pasm w każdej "chwili". Istnieje kilka "małych" tajemnic w tym, aby obsłużyć to z synchronizacją ....
(...)

QSOs=8910. Było 5151 zmian pasm 3395 (38.1%) QSOs na drugim radiu.”

Całość tekstu, miedzy innymi o przygotowaniu sprzętu można poczytać tutaj: http://www.3830scores.com/showrumor.php?arg=jrabznfymvccb

Są jakieś podobne komentarze o przygotowaniach przed zawodami ft8?

Bogusław sp7ivo