Przykładowe pliki logów - gdzie szukać
    SP9OP pisze:

    Swoją drogą, ktoś kto projektował ten format to chybna nie do końca ogarniał rzeczywistość, ale starał się jak mógł.

Tak to już niestety jest z amatorską twórczością - również w temacie software. Nie ma żadnej organizacji, która by ustalała i pilnowała jakichkolwiek standardów oprogramowania amatorskiego!
Reguły i specyfikacje formatów zapisów danych w logach są raczej wynikiem pomysłowości i porozumień pomiędzy twórcami wiodącego oprogramowania, którzy nie są w żadnych formalnych powiązaniach, lecz działają jako hobbyści a w wielu przypadkach jako woluntariusze.
Początkowe pomysły na formaty logów pochodziły właśnie od indywidualnych programistów-hobbystów by umożliwić elektroniczną wymianę logów pomiędzy organizatorami zawodów a uczestnikami, którzy zaczęli używać komputerów do logowania. Ponieważ uczestnicy zawodów mieli 1001 pomysłów na formaty wysyłanych logów do organizatora: począwszy od różnych plików tekstowych, plików doc, Excel, jak również binarnych plikach bazodanowych - nie wspominając o postaci graficznej zeskanowanych logów papierowych.
Organizatorzy zawodów nie byli w stanie ogarnąć tego wszystkiego. Stąd powstał nacisk na ujednolicenie (na ile to możliwe) formatów wymiany logów w postaci elektronicznej. Pomysłodawcy 2-ch najbardziej zaawansowanych formatów tekstowych tj. Cabrillo i ADIF zgodzili się uwolnić prawa autorskie do użytku publicznego. Życie wymusiło jednak wiele modyfikacji początkowych ustaleń a ciągłe zmiany regulaminów zawodów i potrzeby indywidualnych twórców aplikacji do logowania i przetwarzania logów wymusiło uelastycznienie formatów i ich nieustanną ewolucję oraz tworzenie nowych zapisów np. z wykorzystaniem rozszerzalnego języka znaczników XML.
Tak więc tworząc uniwersalny parser do logów trzeba uwzględnić nie tylko to co zostało zaakceptowane przez większość twórców soft-u amatorskiego i nieograniczoną pomysłowość przy logowaniu "bzdetów" przez użytkowników ale również uwzględniać różnorodność pól generowanych przez poszczególne aplikacje podczas zapisu logu oraz rozpoznawane ich podczas ładowania z pliku do oprogramowania. Bywa niekiedy, że wysyłający log dokonuje zmian treści poza programem logujący np. edytorem tekstowym (edytor przyjmuje każdy tekst) co może prowadzić do kolejnych błędnych zapisów.
Tak było i będzie. Nic tu nie jest 'constans' - trzeba sobie radzić z nietypowymi, nieprzewidywalnymi sytuacjami.
Logi publiczne w postaci tekstowej dostępne na Internecie to nie są RZECZYWISTE logi wysłane przez uczestników a jedynie ich zestandaryzowana wersja wygenerowana z bazy danych będącej w użyciu organizatora zawodów. Błędy krytyczne, których nie może przetworzyć program robota przyjmującego upload logu od uczestnika są z reguły odrzucane przed załadowaniem do bazy danych stąd w opublikowanych logach ich raczej nie znajdziesz.
Musisz więc zacząć przetwarzać te "podczyszczone" logi a następnie testować utworzony algorytm na "uszkodzonych" celowo logach testowych symulując różne nieprzewidziane sytuacje by właściwie obsłużyć te błędne sytuacje grożące generowaniem wyjątków i w konsekwencji niestabilności lub zawieszenia Twojej aplikacji
Powodzenia. Życzę rozkoszy łamania głowytaki dziwny
vy73 Ryszard SP9GR


  PRZEJDŹ NA FORUM