Ciężkie życie PZK
wszystko o PZK, dobrze i źle
Wybaczcie koledzy ale jako belfer (akademicki) i człowiek posiadający określone doświadczenie widząc problemy z korespondencją kilka słów jak wykonać i zaadresować pismo. Trochę to kosztuje więcej niż pismo elektroniczne ale bywa skuteczniejsze.
1. Co w kopercie. Pismo. Tradycyjnie z lewej strony piszący. Tytuły i stopnie (lub stanowisko służbowe) Imię nazwisko, adres, nr telefonu oraz mail. Jeżeli prowadzimy nawet prywatny dziennik korespondencji to numer pisma. Po prawej kolejno: miejscowość data pisma, do kogo pismo jest adresowane. Imiennie czy na instytucje, czy na inny organ wewnętrzny.
Pózniej krótka adnotacja czego dotyczy. Poniżej pierwsza linijka pismo ręczne (wielmożny panie etc.) Ale na niskich szczeblach bez tego typu ozdobników. Poniżej treść pisma. I tu uwaga jeżeli nie wyłuszczysz problemu na jednej stronie to już nie wyłuszczysz wcale. A po 5 stronach melepecenia pismo ląduje od razu w archiwum.
W ostatniej linijce proponuje "proszę o załatwienie sprawy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa."

Teraz najważniejsze. Klauzula: Proszę o odpowiedź w formie pisemnej. Ta klauzula chroni nas przed takimi świństewkami typu udzielono odpowiedzi telefonicznej lub udzielono odpowiedzi pismem elektronicznym. Odpowiedź na papierze musi mieć numer nadany według księgi korespondencji oraz zachowaną kopię w archiwum instytucji. Odpowiedź musi być nadana listem poleconym i zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Podpis

Druga rzecz ważna to rozdzielnik. Pismo wykonano w .... egz. 1. adresat......., 2 a/a 3. ......
W rozdzielniku można zawrzeć groźbę. Jeżeli sprawa nie zostanie załatwiona zgodnie z obowiązującymi przeoisami to pismo zostanie wysłane do wiadomości i służbowego wykorzystania. egz 4............ egz 5............

Na tym kończymy pismo

Wysyłka o adresowaniu standard pocztowy. Ale na kopercie można zawrzeć klauzulę "do rąk własnych" wtedy kopertę ma prawo otworzyć adresat.
Dodatkowo kopertę można zabezpieczyć poprzez pieczętowanie miejsca sklejenią pieczątką służbową i naklejenie na to miejsce taśmy klejącej przeźroczystej.

Do kogo wysyłamy pismo. Zasadniczo powinniśmy wysłać je do I organu który może załatwić naszą sprawę. Natomiast brak odpowiedzi w ustawowym terminie zwalnia nas z drogi służbowej i po uzupełnieniu o informację, że organ I instancji nas olał uruchamiamy lawinę wysyłać do najwyższego organu w którego kompetencjach jest nasza sprawa. I teraz zawsze wysyłamy listem poleconym za zwrotką i kolekcjonujemy dla celów procesów dowody nadania jak i zwrotki.

Tak użyta korespondencja w większości przynosi skutek bo przy lawinie najmniej obrywa ten co ją uruchomił a najwięcej obrywa urzędnik który nas w pierwszym kroku zlekceważył.

Dziękuję za uwagę. Ćwiczenia praktyczne proszę przeprowadzić we własnym zakresie.
JAK











  PRZEJDŹ NA FORUM