Ciężkie życie PZK
wszystko o PZK, dobrze i źle
Tego w komunikatach PZK
raczej nie przeczytacie i nie usłyszycie.

Czy PZK ma swoją historię?

Śmieszne, jasne że ma.przecież chwali sie ponad 80-cio letnim rodowodem.
A POLITYKĘ HISTORYCZNĄ MA?
Pytanie jak przeważnie w sprawach związanych z PZK jest retoryczne.
W 1970 r zostaje wydana HISTORIA KRÓTKOFALARSTWA POLSKIEGO.
Opracowali ją: Antoni Rybka SP8HR, Ireneusz Wyporski SP5AIW i Jan Ziembicki SP6FZ.
Dziś można mieć uwagi do sposobu opisu prezentowanych tam zdarzeń.
ALE MA ONA JEDNĄ NIEZAPRZECZALNĄ I NIEPODWAŻALNA ZALETĘ : była opracowana i wydana.
Gdyby ktoś usilnie poszukiwał spisanej historii PZK i krótkofalarstwa polskiego
mógłby figlarnie dojść do wniosku, ze tak krótkofalarstwo jak i PZK skończyły sie w 1970r.
Tyle tytułem wprowadzenia.

Poniżej zamieszczam smutne refleksje Ryszarda SP3CUG.
Też dotyczące problemów z historią PZK.
Andrzej sp9eno, członek PZK od 1970r

Krótkofalarski „Pies ogrodnika”

Od pięciu lat wraz z zespołem w składzie: Ryszard SP2IW(SK), Jurek SP2BZR, Ryszard SP3CUG, Andrzej SP6AEG, Jurek SP8TK, Zbyszek SP9LDB dzięki pomocy kilkudziesięciu kolegów m.in.: SP1CNV, SP2ALT, SP2AYC, SP2BIK, SP2BMX, SP2BRZ, SP2CA, SP2DDX, SP2DGH, SP2DFW, SP2DKI, SP2EXN, SP2ESH(SK), SP2FAP, SP2GJI, SP2GOW, SP2GUV, SP2HYO, SP2JBJ, SP2JMR, SP2LQP, SP2MKI, SP2MKT, SP2SC/OE1GAO, SQ2AJN, SQ2BXI, SQ2GCO, SQ2GXO, SQ2MIA, SP3AAI, SP3AFO, SP3AMO, SP3AMZ, SP3BES, SP3BLP(SK), SP3BLV, SP3BOL, SP3BTK, SP3BTT, SP3BVA (SK), SP3BYZ, SP3HD, SP3CHT, SP3CMX, SP3CW, SP3DOG, SP3EA, SP3EPK, SP3FAR, SP3GAX, SP3GIL, SP3IQ(SK), SP3J, SP3JBI, SP3NK(SK), SP3FTA, SP3LD, SP3RBQ, SP3SL, SP3XPH, SP3XR, SQ3MKT, SQ3LMR, SQ3LVU, SQ3OPW, SP4BPH, SP4FKS, SP4GFG, SP5AHT, SP5AHY, SP5AYY, SP5CCC, SP5DU, SP5DVD, SP5EEP, SP5EWX, SP5GBK/OEKDA, SP5GEO, SP5GMB, SP5GH, SP5PO, SP5SSB, SP5UAR, SP5XZM, SQ5AZB, SQ5KWH, SQ5VJA, SP6BGF(SK), SP6CC, SP6CIK, SP6CT, SP6DVP, SP6EBK(SK), SP6FIG, SP6OUJ, SP6RT, SQ6DGR, SQ6XL, SP7BCA, SP7CXV, SP8AJK, SP8BJU, SP8BRE, SP8BWR(SK), SP8DA, SP8GSC, SP8HAU, SP8MRQ, SP8NFF, SP8RHC, SP8TJK, SP8UZI, SP9AJM, SP9AVR, SP9BQJ, SP9BRP, SP9CWF, SP9DW(SK), SP9EWM, SP9ENO, SP9EIK, SP9FRZ(SK), SP9IKF, SP9IKN, SP9KJ(SK) SP9MAT, SP9MAX, SP9SN, SP9PT, SP9YKZ, SP9UH, SP9UZI, SP9VEI, SP9W przygotowaliśmy 220 biografii głównie krótkofalowców, ze stażem licencyjnym powyżej 50 lat.
W tym czasie opracowywaliśmy życiorysy krótkofalowców i to w wielu przypadkach bardzo zasłużonych dla PZK (SP3AK, SP3KX, SP5CM, SP5FM, SP5HS, SP5QQ, SP5ZK, SP6FZ, SP6LB, SP7HX, SP8CK, SP8HR, SP9MM itd.)
Kilka biografii pojawiło się na łamach wydawnictw PZK. Jednak później zabrakło dla nich miejsca. Czy naprawdę? Rozumiem, że czytanie w ramach Komunikatu PZK czasami czterostronicowych opracowań nie było dobrym rozwiązaniem. Można jednak było jednym zdaniem nadmienić, że został opracowany kolejny życiorys i zamieścić go na stronie ZG PZK. Dzięki Klubowi Seniorów SP OTC, zaangażowaniu Wojtka SP2ALT i Grzegorza SP3CSD oraz Radiowemu Biuletynowi – Jurka SP5BLD i Janusza HF1L wszystkie życiorysy znalazły miejsce na publikacje. Za to wielkie dzięki. Serdecznie dziękuję za udostępnienie danych i materiałów przez kolegów, których biografie zamieściliśmy na stronach internetowych. Jestem wdzięczny za pomoc ze strony rodzin zmarłych kolegów (m.in.: żon: SP2JX, SP6AOI, SP8YA, i SP9MM, córek: SP2CMD, SP3AK, SP3AOT, SP6BFM, SP6UK, SP8CH, SP8TQ, synów: SP1BC, SP3CRS, SP6ABA, SP6BAA, SP6RE, SP9AJQ, wnuków: SPBJF, SP5AM, SP5FM, siostrze SP3FUK/DJ0MAQ, bratanicy SP6AKZ. Dziękuję córce Arlecie). Wyrazy wdzięczności kieruję do Redakcji: „Świat Radio”, „Nowiny 24”, Miesięcznika „Góry”, Dyrekcji Muzeum Historycznego w Sanoku oraz ppłk J. Stoczkiewiczowi z Poznania.

Ze zrozumieniem przyjęliśmy odmowę kilku kolegów. Niestety ponad stu adresatów nie odpowiedziało na moją prośbę.
Staraliśmy się przedstawić biografie możliwe wszystkich prezesów PZK. W przypadku kilku osób okazało się to nie możliwe ze względu na brak danych o zmarłych lub braku zainteresowania ze strony trzech ostatnich prezesów.
Wyczerpały się nasze możliwości dotarcia do informacji źródłowych. Wielu kolegów zaprzestało na obietnicy przekazania danych do swoich życiorysów. Niektórzy koledzy byli zdania, że nie wolno publikować danych, jakie zawieramy w opracowaniach. A prawda jest zupełnie inna. Możemy publikować wszystkie dane, na które wyrazi zgodę zainteresowany lub rodzina w przypadku zmarłych. Inaczej wszystkiej nekrologii czy napisy na nagrobkach byłyby nielegalne.
Zapoczątkowane życiorysy będą opracowane pod warunkiem uzupełnienia danych o jakie prosiłem.

Po odmowie prezesa PZK do dostępu do informacji historycznych związanych z nieżyjącymi działaczami i pracownikami PZK znajdujących się w Sekretariacie ZG PZK, uzasadnionej przepisami o ochronie danych osobowych, dokonałem analizy działalności PZK z ostatniego 30-lecia. Szybko przekonałem się, że nie chodzi tu o te przepisy czy brak miejsca na życiorysy w wydawnictwach PZK. Problem tkwi od lat w działaczach PZK i można go wyrazić przywołując znane powiedzenie o „psie ogrodnika” - jeżeli ja nie będę ojcem sukcesu to inni też nie mogą się wyróżnić.

W 1993 r. miałem zabezpieczone pieniądze, z spoza PZK, na honorarium autorskie dla leszczyńskiego historyka i wydanie książki dotyczącej historii PZK. Ze strony naszej Organizacji był potrzebny tylko konsultant. Po wielkiej wrzawie wokół tematu, odstąpiłem, bo byłem posądzany „o krecią robotę”. Ponoć Historia PZK była na ukończeniu. Minęło trzydzieści lat (bez kilu miesięcy) i wysławiane wydawnictwo się nie ukazało.

W 1993 r., gdy byłem prezesem, po raz pierwszy w historii PZK, nasza organizacja była reprezentowana na międzynarodowych targach krótkofalarskich HAM Radio we Friedrichshafen. Również ten fakt się pomija.
Z mojej inicjatywy pierwszy raz w historii - znak centralnej radiostacji PZK pojawił się w zawodach HQ IARU. Jeden raz sklasyfikowani zostaliśmy na 7 miejscu. Mimo wielu monitów kierowanych do ZG PZK oraz Zespołu HQ udział w nich był przez ZG bagatelizowany i nieuwzględniony. Dopiero po 21 latach z inicjatywy m.in. Zbyszka SP6CZ i dzięki uprzejmości Włodka SP6EQZ pojawiło się sprostowanie na ten temat.

Narastające problemy z pozyskaniem materiałów źródłowych oraz stanowisko prezesa PZK przyczyniło się do zakończenia mej działalności w tym zakresie.

Zapraszam do odwiedzin stron RBI PZK( z dokumentacją fotograficzną) http://www.rbi.ampr.org oraz SPOTC http://spotc.pzk.org.pl, gdzie oprócz informacji o krótkofalowcach przedstawiliśmy sporo informacji na temat historii PZK. Liczba odsłon w niektórych przypadkach daje satysfakcję i potwierdza, że praca zespołu nie poszła na marne. Życiorys Krzysztofa SP5HS oglądany był na stronie OTC przez prawie osiem tysięcy, a kolegów: SP2CC(SK), SP2IW(SK), SPAMZ, SP3HD, SP3RAI(SK), SP5CM(SK), SP5LP(SK), SP6CT(SK), SP6LB(SK), SP7BCA, SP8HR(SK) i SP9PT ponad dwa tysiące razy. Zaglądającym na wyżej wymienione strony będę wdzięczny za ewentualne uzupełnienia i korekty w biografiach.
Raz jeszcze wszystkim wyżej wymienionym koleżankom i kolegom serdecznie dziękuję za współpracę i okazaną pomoc.
73 Ryszard SP3CUG


  PRZEJDŹ NA FORUM