Jak wyeliminować zakłócenia emitowanie przez radiostację?
Wszystkie powyższe rady są jak najbardziej prawidłowe, bo chodzi o maksymalne odizolowanie urządzeń od zasilania.

Teraz o małym drobiazgu, który może napsuć sporo krwi. Chodzi o sposób podłączenie zasilania do urządzeń radiowych.
Zasada podstawowa, to ODSEPAROWANIE masy radiostacji i czy dopalaczy od sieci zasilającej, a dokładniej od przewodu ochronnego. W zależności od typu instalacji masz w domu instalację "zerowaną" czyli "bolec na zero" albo z uziemienie, czyli oddzielny przewód do każdego punktu odbioru połączony z uziemieniem w wyznaczonym punkcie. Zaznaczmy: uziemieniem ochronnym.
Nie piszesz nic na temat sposobu zasilania RDST czy dopalaczy, ale występują tutaj pewne sprzeczności, do których uziemienie czasami bywa niezbędne.
Jeżeli RSDT jest zasilana z 12tu woltów z zasilacza sieciowego, to warto sprawdzić, czy ujemny przewód zasilania jest połączony z przewodem ochronnym na wtyku tego zasilacza. Najczęściej "-" jest "na obudowie", czyli hipotetycznie obudowa RDST jest połączona z przewodem ochronnym. Przewód ochronny nie jest uziemieniem roboczym dla urządzań radiokomunikacyjnych, ma służyć WYŁĄCZNIE jako ochrona przed porażeniem prądem. Dlatego należy sprawdzić czy "minus" jest połączony z "bolcem". Jeżeli tak, to to takie połączenie trzeba zlikwidować a obudowę RDST uziemić lub zapewnić taki stan, przy którym nie występuje żadne napięcie na obudowie urządzenia.
Także błędem jest łącznie przewodu ochronnego z (własnym) uziemieniem roboczym. Najczęściej uziom roboczy jest także uziomem odgromowym, także dla wyładowań koronowych, nie tylko "gromów z nieba".
I tutaj uwaga: większość zasilaczy (najczęściej impulsowych) posiada na wejściu 230V filtr, gdzie jeden z końców filtru jest dołączony do masy-minusa zasilania. To połączenie także należy sprawdzić i dojść do stanu, przy którym napięcie wyjściowe - np 12V - nie ma żadnego połączenia z napięciem wejściowym, także przez pojemności filtrujące.
Założenie ferrytów na kable pomaga, ale nie likwiduje problemu.
Jak chcę być pewny, że nic z mojego radia nie wylatuje do sieci to zasilam RDST z ... akumulatora.
Czy można używać urządzeń radiowych nie podłączonych do uziemienia? Można, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa obsługi jak i osób przebywających w pobliżu, oraz nie stosowania anten wymagających uziemienia do swojej pracy, czyli większości pionowych anten gdzie uziemienie jest jednym elementów wymaganych konstrukcyjnie.
Zabezpieczenie odgromowe to oddzielny problem.


  PRZEJDŹ NA FORUM