Antena EFHW 41,5m - wykonanie UN-UN'a na 0,5kW >,20MHz
    SP9TKW pisze:

    Cześć Adrian,

    Mówisz o 500W PEP, ale nie wspomniałeś o typie modulacji. 500W w Digi to nie to samo co 500W w SSB z punktu widzenia strat w rdzeniu.

    Jeśli 500W SSB to 2 rdzenie FT240-43 to minimum. Trzy rdzenie pociągną nawet w 48h zawodach. Uzyskałem sprawność na poziomie 86-89% w zależności od pasma, oprócz 10m gdzie jest tylko 80%

    Jeśli jednak planujesz digi lub CW to proponuję 3xFT240-52. Mnie udało się osiągnąć sprawność na poziomie 93-94% oprócz 10m gdzie mam 90%. Zarówno klasyczne jak i z odczepem nawinięcie daje bardzo zbliżone wyniki przy tych rdzeniach. Jeśli chcesz więcej poczytać na ten temat to forum OwenDuffy.net gdzie jest pełne opracowanie wersji 49:1 z #52.

    Drut nawojowy 1.8 lub 2.0 podwójnie emaliowany, nie owijać rdzeni teflonem. Fakt że nawijanie tak grubym drutem to udręka, ale warto się pomęczyć. Polecam film na YouTube Steve Ellington gdzie pokazuje metodę nawijania, gdzie przeciska drut kciukiem. Z mojego doświadczenia to najlepsza metoda zapewniająca, że drut jest przy rdzeniu i minimalizuje ryzyko zdrapania emalii.

    Dodawanie #61 zły pomysł.

    Na szerokość dostępnego pasma wpływają pojemności pasożytnicze, dlatego sposób nawinięcia jest tak istotny. Wpływ ma też indukcyjność pasożytnicza, ale ją można zniwelować pojemnością między zwojami. Dlatego początek uzwojenia powinien być "ściśnięty" do pewnego miejsca a później zwoje jak najszerzej zachowując duży odstęp między pierwszym i ostatnim zwojem. To trzeba dobrać eksperymentalnie z nanoVNA mierząc straty.

    Powyższe kwestie powodują, że bardzo trudno zrobić EFHW QRO, który działa dobrze od 3MHz do 30MHz. O wiele lepsze rezultaty można osiągnąć gdy zrobimy EFHW na pasma 160-40 na FT290-43 oraz EFHW4010 lub EFHW2010. Łatwiej dobrać odpowiednią przekładnię oraz sposób nawinięcia.

    Jeśli pasmo 80m jest dla Ciebie najważniejsze to rozważ dedykowaną antenę na to pasmo, a EFHW na pozostałe dodatkowe pasma. Ostatnimi czasy gdy propagacja jest dość dobra ja głównie używam vertical EFHW an 20/15/10 (traps) oraz Deltę na niższe częstotliwości.

    GL 73 Marek SP9TKW



Witaj Marku wesoły
Faktycznie, zapomniałem wspomnieć,że jeśli chodzi o pracę QRO to tylko SSB.
Dziękuję za informacje i namiary na materiały ,)
Również wykorzystywałem ten sposób nawijania rdzeni "kciukiem".
A co z cross-over ? Robić,czy nie? Kiedyś w innym temacie pisałeś,że nie zawsze warto - bynajmniej tak to odebrałem.
Jeśli nie robić przejścia, to gdzie skończyć ostatnim uzwojeniem? Licząc,że pierwotne uzwojenie zaczynamy na godzinie 6 i nawijamy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, to np. muszę się zmieścić do godziny 12 lub 3? Też widziałem takie rozwiązania, gdzie wydawało się być to istotne,ale nie mam pewności.

Z uwagi na lokalne warunki i możliwości zawieszenia anten, niestety przedmiotowy End Fed może być moją jedyną anteną na KF, stąd moje starania, aby wyszedł jak najlepiej. Nie mam też 3 punktu zaczepienia, żeby pomysleć o antenie typu delta.

Wiem też,że odejściem na promiennik nie można wychodzić prostopadle do rdzenia...Ale prostopadle z której perspektywy? bardzo szczęśliwy zakręcony
Tzn, gdybyśmy w otwór w rdzeniu hipotetycznie wsunęli rurę, to odczepem mam wyjść równolegle do rury, czy do niej prostopadle?

Zakłądając wykorzystanie 3x FT240-43, pojemność kondensatora na wejściu dalej ma wynosić 100-150pF, czy wymagana pojemność już może wzrosnąć?
Mój pierwszy EFHW był na F82-43. Wiadomo, że przy 100W i długiej pracy był dobrą grzałką. Przy próbie wykonania transformatora na 3 takichrdzeniach, wyszło mi 250pF lub 300pF, żeby SWR na dalszych rezonansach zszedł jak najniżej.

Adrian SO1AAD


  PRZEJDŹ NA FORUM