Antena EFHW 41,5m - wykonanie UN-UN'a na 0,5kW >,20MHz
Jestem świeżym użytkownikiem forum, więc witam wszystkich Kolegówcool

Sprawa następująca:
Dążę do zbudowania tranformatora do End-Fed 41,5m, który przyjmie mi bez żadnego "ale" 500W PEP, ale sam transformator będzie miał relatywnie niskie tłumienie w pasmach również powyżej 20MHz(najważniejsze jest dla mnie jednak 80m). Po przeczytaniu wielu anglojęzycznych opracowań przywoływanych na forum, oraz dużej ilości postów, w szczególności kolegi SP9TKW, dysponuję już dość wieloma informacjami,ale zawsze jest jakieś ale wesoły

Tranformator buduję na Amidonach FT240-43.
Zapytam o to,czego nie pojąłem do tej pory i nie jest dla mnie jasne:

-PA jakim dysponuje nie wydmucha mi wiecej niż 400W. Czy w związku z tym zasadne jest wykonanie tranformatora na 3 sztukach FT240-43, czy lepiej na dwóch takich rdzeniach? Jest jeszcze trzecia opcja ale o tym nizej.
Nie chodzi mi o oszczędność pieniędzy, ale czy 3 rdzenie, mimo wszystko sprawniejsze przy takiej mocy, czy czasami nie będą bardziej tłumiły również sygnał odbierany? Czy do takiej mocy, wiecej niż 2x FT240-43 nie ma sensu?

- Jak zrozumiałem, powszechnie obecne w internecie projekty EFHW mają przynajmniej dwa błędy wpływajace na ich sprawność, Zamiast pierwsze 2/3 uzwojenia wykonywać ze skręconych ze sobą dwóch uzwojeń, warto zastosować jeden drut, i wykonać odczep wlutowywując się na 2 lub 3 uzwojeniu. Zmniejsza to odległość uzwojenia od rdzenia. Tak ma być? Drugi błąd to wykonanie po 7 nawinięciach przejścia na druga stronę rdzenia i nawijanie bądź co bądź w odwrotnym kierunku wirowania strumienia pola EM. Zamiast tego wszystkie uzwojenia mają iść bez przejścia Cross-over? Pierwsze 7 uzwojeń jak najbardziej ciasno względem siebie, a co dalej?

-Na dwóch lub trzech rdzeniach wykonać układ 2:14 czy lepiej 3:21? Mogę wykonać 2:16 lub 3:24 i przełączać się midzy odczepami by móc wybierać 1:49 / 1:64 bez negatywnego pływu? Czodzi mi,czy przy pracy 1:49 te pozostałe "luźne" uzwojenia nie będą mi wpływały na pracę transformatora? Jak wtedy - 8uzw.+8uzw. czy 7uzw.+9uzw.?

-Od doświadczonego kolegi dostałem taką sugestię, aby do tych Amidonów FT240-43 dołozyć jeszcze jeden FT240-61 celem rozszerzenia pasma pracy tego transformatora i polepszeniu jego właściwości na wyższych pasmach (tam,gdzie materiał 43 już sobie nie radzi, -61 ma pasmo i ile dobrze pamiętam 5-50MHz). Czy jest to droga, którą warto iść, czy spaprze mi to parametry UN-UNa na niższych pasmach jak 80m? Gdzie ten jeden rdzeń -61 umieścić, na skraju czy pomiędzy -43? Nie będzie to czasami działało tak,że np.dla 3,5MHz ten -61 będzie niewidoczy, i stanie się tak, jakbym zdystansował od siebie dwa pozostałe rdzenie, lub rdzenie od uzwojeń, czyli przeciwieństwo jak najbardziej ciasnego nawijania?

Chyba tyle pytań jak na ten moment poruszony

Pozdrawiam!
Adrian


  PRZEJDŹ NA FORUM