FM-link
    VSS pisze:

    jak ktoś to ogarnia to sobie zmieni, problem jest taki, że niektórzy nie wiedzą do czego to służy.
    spotkałem się z opinią, że to do regulacji czułości mikrofonu: "na wide słychać mnie głośniej"
Niestety taka opinia jest bardzo powszechna.
    liandri pisze:

      sq4bja pisze:

      Tanie radiotelefony nie mają ani waskiego, ani szerokiego (najczęściej). To, że jest przełącznik nie oznacza, że w torze TX także działa.

    To mnie trochę zaskoczyłeś. Czy ktoś może zrobił jakieś testy lub pomiary żeby to stwierdzić z całą pewnością? Ja nie mam sprzętu żeby to sprawdzić osobiście.
Prosty RTL-SDR jest całkowicie wystarczający aby dokładnie zmierzyć dewiację FM. TRX z Data Jack 9600 również zmierzy wystarczająco dokładnie. Wystarczy podłączyć audio z Data Jack 9600 pod komputer, nagrać i przeliczyć. Można też oscyloskopem, a może nawet miernikiem z TrueRMS by się dało.
Przełącznik wąski/szeroki FM chyba zawsze dotyczy nadawania. Nie spotkałem się, aby na nadawaniu nie działał, natomiast często na odbiór nie ma wpływu.
    SP4UBW pisze:

    Czyli idąc Twoim tokiem rozumowania, jeśli dostanę pozwolenie na przemiennik na częstotliwości powiedzmy 439,10625MHZ powinienem nadawać z dewiacją 6kHz i tak mają mieć wszyscy inni?
Częstotliwość trochę zła, bo sporo radiotelefonów nie może pracować z takim krokiem. W komercyjnych pozwoleniach jest podane jaka jest szerokość kanału. Dewiacja to nie to samo co szerokość kanału. Mocno upraszczając, na szerokość zajmowanego kanału składa się suma: 2 razy częstotliwość audio, plus dewiacja. Przykładowo przy wąskim FM: 2*3kHz + 2*2,5kHz =6+5=11 kHz. Przy szerokim FM: 2*3kHz + 2*5kHz=6+10=16 kHz. Przy szerokim możemy sobie pozwolić na wyższe pasmo audio, ale często różnica tkwi wyłącznie w dewiacji.


  PRZEJDŹ NA FORUM