Kilka praktycznych pytan przedegzaminacyjnych
    Puniek pisze:


    Wyobraźmy sobie sytuację, że np. jestem w Świnoujściu czy Cieszynie czyli nadal na terytorium Polski. I słyszę przemienniki czeskie lub niemieckie.
    I tu pytania:
    1. Czy będąc na terytorium Polski wolno mi wołać/rozmawiać przez przemiennik czeski lub niemiecki lub innego kraju, który tu sięga?


Jeśli częstotliwość wejścia przemiennika mieści się w zakresie pasma amatorskiego (zgodnie z krajową tablicą przeznaczeń częstotliwości) to jak najbardziej można. Jedynie w paśmie 6m trzeba być świadomym zakazu korzystania z emisji F3E

    Puniek pisze:

    2. W takiej sytuacji którego używać prefixu jeśli np danym kraju jest kilka prefixów (jeśli np w Niemczech oprócz DL używa się też tzw dodatkowych prefixów DA-DR, Y2-Y9)?

Jeśli jesteś w Polsce to nie używasz dodatkowych prefiksów, nawet jeśli przemiennik jest w innym kraju. Natomiast jak jesteś poza RP to:

Zgodnie z tabelkami w CEPT TR61-01. Od strony 5 i dalej jest zestawione jakie prefiksy gdzie używać
Lub jeśli masz pozwolenie kategorii 3 to wtedy ECC (05)06

    Puniek pisze:


    3. Czy w można robić wywołanie ogólne po polsku i po polsku prowadzić łączność?


Jeśli nie ma miejscowego przepisu regulującego jakim językiem mają się posługiwać krótkofalowcy to można. Nic mi nie wiadomo o takim przypadku jeśli chodzi o członków CEPT. Ja już tak mam, że na nie-polskim przeminniku literuję znaki po angielsku (niech słuchający wiedzą kto jest kto) a resztę po naszemu. Oczywiście jeśli robię łączność z kimś kto mówi po polsku pan zielony


  PRZEJDŹ NA FORUM