Lampa gu43b - potrzebna pomoc
Przestrzał do drugiej siatki praktycznie niszczy lampę. Miałem podobny problem z lampą 4CX250 (tetroda metalowo-ceramiczna). Po przestrzale nastąpiło trwałe mechaniczne uszkodzenie drugiej siatki z efektem jak opisał sp8nth. Jeżeli w podstawce są wbudowane kondensatory, to też jest możliwość (chociaż mało prawdopodobna) ich uszkodzenia.
Zjawisku znanemu jako "flash-over" można zapobiec włączając w obwodzie anodowym element ograniczający prąd zwarciowy przy rozładowaniu kondensatorów filtrujących napięcie anodowe. Wystarczy rezystor 20-50omów o mocy 15-30W i odpowiedniej wytrzymałości napięciowej (musi mieć duże gabaryty!). Jeżeli nie ma w zasilaczu takiego rezystora trzeba go niezwłocznie zainstalować nawet jeżeli mamy pewność, że lampa jest sprawna i niezleżała. Prędzej czy później przyda się!