Nowa ustawa - brak możliwości zmiany znaku wywoławczego
Analizuję te propozycje zmian i prawie wszystko jest jasne i klarowne. Nastąpi podział na prefiksy zwykłe i okolicznościowe (okolicznościowe tylko dla stowarzyszeń), pozwolenia kat. I będą ważne 25 lat, maksymalna moc wyniesie 750W, a znaku nie będzie można zmienić.
I właśnie brak możliwości zmiany znaku będzie miał największe konsekwencje dla podziału na okręgi.

Przytaczam fragment ustawy:
Art. 140. 1. Pozwolenie określa:
1) uprawniony podmiot oraz jego siedzibę i adres,...
3) warunki wykorzystywania częstotliwości,
4) warunki używania urządzenia, w szczególności rodzaj służby radiokomunikacyjnej lub sieci telekomunikacyjnej, w której urządzenie może być wykorzystywane,
5) okres ważności,...
3. Pozwolenie może zawierać przydział sygnałów identyfikacyjnych lub znaków wywoławczych. Znaki wywoławcze nie podlegają zmianie w okresie obowiązywania pozwolenia.

Czytając to wprost, nie będzie możliwa zmiana znaku wywoławczego przy zmianie okręgu zamieszkania. Przeprowadzając się w inne miejsce pozostaniemy ze starą nazwą okręgu.
Jeśli przeprowadzę się do Gdańska i zgodnie z nową ustawą pozostanę ze znakiem SP5OC, to nastąpi swoisty konflikt, bo jednocześnie w okręgu 2 funkcjonuje już znak SP2OC.
W związku z powyższymi zmianami przepisów podział na okręgi faktycznie przestaje działać.

Aby się uniezależnić od przyszłych konfuzji, z jakiego okręgu faktycznie jest dany znak, można sobie wybrać znak z cyfrą zero. Przy okazji każdy może być okolicznościowy i wyróżniony i nie trzeba łamać się przez okręg.



  PRZEJDŹ NA FORUM