Nowa ustawa - brak możliwości zmiany znaku wywoławczego
    VSS pisze:

    ale zawsze można wystąpić o znak dodatkowy, np. na rok.
    ja tak zrobiłem i mam teraz dwa znaki.


Mam obawy, że to nie będzie możliwe dla indywidualnych stacji po wejściu w życie nowej ustawy.

Fragment rozporządzenia:
"§ 3.1. Ustala się zakres pozwoleń:
1) pozwolenie kategorii 1 - pozwolenie uprawniające do używania stacji amatorskiej pracującej we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
a) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 750 W dla częstotliwości nie większej niż 30 MHz,
b) z maksymalną mocą wyjściową nadajnika 150 W, a z wykorzystaniem modulacji jednowstęgowej maksymalną mocą wyjściową nadajnika 500 W, dla częstotliwości większej niż 30 MHz,
4) pozwolenie dodatkowe - pozwolenie uprawniające do używania stacji amatorskiej pracującej z maksymalną mocą wyjściową nadajnika określoną w tym pozwoleniu, nie większą niż 1000 W, we wszystkich zakresach częstotliwości przeznaczonych dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu udziału w zawodach lub zapewnienia innego okazjonalnego przekazu informacji.
2. Dopuszcza się używanie stacji amatorskiej poza lokalizacją określoną w pozwoleniach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 ...

§ 7. Pozwolenie dodatkowe wydaje się
osobie prawnej, w tym terenowej jednostce organizacyjnej stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną, a także stowarzyszeniu zwykłemu w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach która posiada pozwolenie kategorii 1."

W kategorii I będziemy mieli 750W do 30 MHz, ale nie będziemy mogli zwiększyć do 1500W w zezwoleniu dodatkowym, bo to będzie dotyczyć generalnie tylko stacji klubowych i ze zmniejszonym limitem do 1000W.

Ponadto zniknie możliwość używania prefiksów HF, 3Z i SN, bo:

"§ 24. 2. Znak wywoławczy przydzielany w pozwoleniu:
1) kategorii 1 i 3 rozpoczyna się prefiksem SP, SQ, SO,
2) kategorii 5 rozpoczyna się prefiksem SR,
3) dodatkowym rozpoczyna się prefiksem SN, 3Z, HF
- których wykorzystywanie przy przydzielaniu znaku wywoławczego w pozwoleniu innego rodzaju jest niedopuszczalne."

I aby nie było wątpliwości co z obecnymi pozwoleniami:

"§ 26.1. Świadectwa operatora radiowego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej i pozwolenia radiowe wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
2. Dokumenty o których mowa w ust. 1 uprawniające do obsługi urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, na wniosek osoby zainteresowanej, złożony w terminie ważności tych dokumentów, podlegają wymianie na zgodne z wnioskiem, odpowiednie, określone w rozporządzeniu pozwolenie."

Co o tym myślicie?

Dlatego też, ten kto się zastanawia teraz nad znakiem lub zmianą, powinien dokładnie rozważyć wybór.


  PRZEJDŹ NA FORUM