Nowa ustawa - brak możliwości zmiany znaku wywoławczego
    canis_lupus pisze:

      sp3qfe pisze:

      Po przemyśleniach to będzie powrót do czasów z poprzedniego wieku. Obecnie w myśl ustawy posiadacz świadectwa operatora może korzystać ze stacji kolegi (koleżanki) który jest posiadaczem stacji i pozwolenia na używanie. Jak w innych służabach. Ja bym tego nie zmieniał. Za chwilę ukręcimy na siebie bata z karami, że jeśli w ciągu 6 miesięcy nie uruchomimy stacji od dnia wydania pozwolenia to ... .

      Myślę, że to co obowiązuje dotychczas nie jest złe. Uregulowałbym tylko sprawę jak
      szkolić nowych adeptów i na jakich zasadach mogą pracować.


    w lipcu 2020 PZK dostało projekt do opiniowania. Oto co zgłosiło jako uwagę:

    Proponowany w art. 137 ust 1 zapis dotyczący służby radiokomunikacyjnej amatorskiej jest rażąco sprzeczny z „przepisami międzynarodowymi” i stanem faktycznym, ponieważ:




Gwoli ścisłości.
Treść pierwotnej propozycji tego przepisu była w artykułe 137 ust. 1 z projektu ustawy z 29 lipca 2020 roku.

"Art. 137. 1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz lotniczej wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych lub posiadania dokumentu równoważnego, wydanego przez uprawniony organ zagraniczny."

W obecnym projekcie ustawy z dnia 5 maja 2022 roku zmieniono numerację i odpowiedni zapis pojawia się teraz w art 157:

"Art. 157. 1. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego używanego w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych lub posiadania dokumentu równoważnego, wydanego przez uprawniony organ zagraniczny.
2. Obsługiwanie urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego używanego w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej wymaga posiadania pozwolenia radiowego lub w przypadku, o którym mowa w art. 145 ust. 2 pkt 2, dokumentu równoważnego wydanego przez uprawniony organ zagraniczny."

Jak widać w obecnym brzmieniu w ust. 1 wykreślono konieczność posiadania w służbie amatorskiej świadectwa operatora.
Pojawił się natomiast ust. 2 dotyczący radioamatorów, którego treść wydaje się być jednoznaczna.


  PRZEJDŹ NA FORUM