Zawody Powstania Warszawskiego 2022
    SP5AYY pisze:

    Warszawa, dnia 23 lipca 2022
    Szanowni Krótkofalowcy
    1. sierpnia będzie 78. rocznica obchodów Powstania Warszawskiego.
    My krótkofalowcy , począwszy od roku 1992 , bierzemy czynny udział w zawodach krótkofalarskich "W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego" składając hołd bohaterom tych wydarzeń.
    W treści regulaminu zawodów mówi się o "... uczestnikach Powstania Warszawskiego..."- czyli o Powstańcach - krótkofalowcach, ale przecież w powstaniu uczestniczyła również ludność cywilna Warszawy, o których władze państwowe cały czas zapominały,
    o cierpieniach tych ludzi i stratach w ludziach i mieniu. Około 180 do 200 tys. zabitych,
    a epilogiem Powstania Warszawskiego , było wypędzenie z Warszawy około 650 tys. Warszawiaków, którzy przeszli przez obóz w Pruszkowie Durchganglager 121.
    Kilkanaście lat temu - po raz pierwszy - Prezes Związku Powstańców Warszawskich -
    gen. Ścibor -Rylski na jednym z rocznicowych wystąpień przeprosił mieszkańców Warszawy za ofiarę jaką poniosła ludność cywilna, a następstwem tego, już po latach, było uregulowanie zaszłych spraw ludności cywilnej z 1944 roku ustawą Sejmu Rzeczpospolitej art.104 paragraf 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2021, poz. 735 ze zm.) Dz. U.
    z 2021 r. poz. 1858, przyznając im uprawnienia kombatanckie.
    W środowisku krótkofalowców pozostała jeszcze niewielka grupa osób, będących dziećmi w Powstaniu Warszawskim, później stali się krótkofalowcami. Według mojej wiedzy - obecnie cztery takie osoby w Polsce, są czynnymi krótkofalowcami.
    Ponad 20. lat temu, ostatni powstaniec - krótkofalowiec opuścił nasze szeregi, a w regulaminie zawodów, jeszcze w ubiegłym roku w zapisie - zapraszano powstańców do udziału w zawodach "W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego" ( np. regulamin publikowany w ŚR z 2021 roku).

    W imieniu Kolegów Krótkofalowców, którzy od lat informowali mnie o konieczności podjęcia zmian regulaminu zawodów - przekazuję najważniejsze:

    - zmiana nazwy zawodów z uwzględnieniem w nazwie również słów: ludność cywilna
    - mocno kontrowersyjna dotychczas grupa "A" powstańcza, dawno powinna być usunięta. Tradycje Powstania Warszawskiego należą do Warszawy i to Warszawscy krótkofalowcy indywidualnie i kluby powinni podawać w zawodach za łączności wyższą punktacje. jak wcześniej wspomniałem, należy tu pamiętać o krótkofalowcach , którzy przeżyli Powstanie jako dzieci. Wspomagającymi, w tej grupie, mogą być stacje ze znakami okolicznościowymi z okazji kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego
    - należy zmienić - drastyczne dysproporcje przydzielanych punktów w dotychczasowych zawodach, za łączności przez stacje w różnych grupach . Dotychczasowa punktacja za łączności ze stacjami grupy "A" była bardzo krzywdząca dla wielu uczestników zawodów, nie uwzględniała włożonego wysiłku zawodnika. Jedna przypadkowo wykonana łączność ze stacją z grupy "A" (np. 30 pkt. na cw, a 1 pkt. na ssb) zmieniała często wyniki zawodów.
    Obecnie opublikowano nowy regulamin - zawody pod nazwą "Krew i walka 1. sierpnia" są w kalendarzu zawodów na rok 2022, a na początku lipca 2022 roku (internet - logsp/zawody) została umieszczona treść tego regulaminu , która redakcyjnie i merytorycznie jest nie do zaakceptowania. Sama nazwa powinna określać krótko cel - charakter zawodów... i ja decyduję, czy z samej nazwy zawodów, wezmę w nich udział, ...a nie jak można wywnioskować z nowej nazwy zawodów "Krew i walka... sugerowanie jakiejś "krwawej vendetty"?

    Wydarzenia 1. sierpnia 1944 roku w Polsce mają swoją nazwę -" Powstanie Warszawskie"


    Spotkajmy się 1. sierpnia o godz. 17.00 na "falach krótkich" w zawodach Powstania Warszawskiego. Miejmy szacunek dla Powstańców i ludności cywilnej, którzy swoją postawą walczyli w 1944 roku o wolność Polski.
    Pamiętajmy - wartości Powstania Warszawskiego przekazujemy następnym pokoleniom.

    Zygmunt Seliga SP5AYY ( przeżyłem Powstanie Warszawskie)
    proszę o głos w sprawie



Przeczytałem twoją wypowiedź. Rozumiem twoje słowa. Ale

1 Na Wschodzie i na Zachodzie dba się o weteranów. Z wyjątkiem Polski. W Polsce dbałość o weteranów przejawia się tylko chwilowymi potrzebami politycznymi określonych grup społecznych.
2 Miałem dostęp do materiałów archiwalnych i opracowań, które nigdy nie zostały opublikowane. To były ciężkie czasy dla wszystkich. A, ze to był czas interesów różnych ludzi to przykład, starsi warszawiacy do dziś pytają gdzie się straciło złoto ze zrzutów.
3. LOK stał się stowarzyszeniem zarobkowym. Aktualni ludzie patrzą na wszystko biznesowo. Dlatego krótkofalarstwo jest dla nich kulą u nogi. Tak samo tradycja - nie ważna jaka była też dla nich jest niewygodna. Dlatego zestaw ludzi jest dobrych biznesowo nie merytorycznie.
4. Rzeczywiście ten regulamin pisał "biznesmen" a nie człowiek merytoryczny.
5. Sprawdź czy ty i twoi koledzy nie macie haków w IPN bo wam asysty wojskowej na pogrzeb nie przydzielą.

JAK





  PRZEJDŹ NA FORUM