Zawody Powstania Warszawskiego 2022
Warszawa, dnia 23 lipca 2022
Szanowni Krótkofalowcy
1. sierpnia będzie 78. rocznica obchodów Powstania Warszawskiego.
My krótkofalowcy , począwszy od roku 1992 , bierzemy czynny udział w zawodach krótkofalarskich "W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego" składając hołd bohaterom tych wydarzeń.
W treści regulaminu zawodów mówi się o "... uczestnikach Powstania Warszawskiego..."- czyli o Powstańcach - krótkofalowcach, ale przecież w powstaniu uczestniczyła również ludność cywilna Warszawy, o których władze państwowe cały czas zapominały,
o cierpieniach tych ludzi i stratach w ludziach i mieniu. Około 180 do 200 tys. zabitych,
a epilogiem Powstania Warszawskiego , było wypędzenie z Warszawy około 650 tys. Warszawiaków, którzy przeszli przez obóz w Pruszkowie Durchganglager 121.
Kilkanaście lat temu - po raz pierwszy - Prezes Związku Powstańców Warszawskich -
gen. Ścibor -Rylski na jednym z rocznicowych wystąpień przeprosił mieszkańców Warszawy za ofiarę jaką poniosła ludność cywilna, a następstwem tego, już po latach, było uregulowanie zaszłych spraw ludności cywilnej z 1944 roku ustawą Sejmu Rzeczpospolitej art.104 paragraf 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Dz. U. z 2021, poz. 735 ze zm.) Dz. U.
z 2021 r. poz. 1858, przyznając im uprawnienia kombatanckie.
W środowisku krótkofalowców pozostała jeszcze niewielka grupa osób, będących dziećmi w Powstaniu Warszawskim, później stali się krótkofalowcami. Według mojej wiedzy - obecnie cztery takie osoby w Polsce, są czynnymi krótkofalowcami.
Ponad 20. lat temu, ostatni powstaniec - krótkofalowiec opuścił nasze szeregi, a w regulaminie zawodów, jeszcze w ubiegłym roku w zapisie - zapraszano powstańców do udziału w zawodach "W Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego" ( np. regulamin publikowany w ŚR z 2021 roku).

W imieniu Kolegów Krótkofalowców, którzy od lat informowali mnie o konieczności podjęcia zmian regulaminu zawodów - przekazuję najważniejsze:

- zmiana nazwy zawodów z uwzględnieniem w nazwie również słów: ludność cywilna
- mocno kontrowersyjna dotychczas grupa "A" powstańcza, dawno powinna być usunięta. Tradycje Powstania Warszawskiego należą do Warszawy i to Warszawscy krótkofalowcy indywidualnie i kluby powinni podawać w zawodach za łączności wyższą punktacje. jak wcześniej wspomniałem, należy tu pamiętać o krótkofalowcach , którzy przeżyli Powstanie jako dzieci. Wspomagającymi, w tej grupie, mogą być stacje ze znakami okolicznościowymi z okazji kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego
- należy zmienić - drastyczne dysproporcje przydzielanych punktów w dotychczasowych zawodach, za łączności przez stacje w różnych grupach . Dotychczasowa punktacja za łączności ze stacjami grupy "A" była bardzo krzywdząca dla wielu uczestników zawodów, nie uwzględniała włożonego wysiłku zawodnika. Jedna przypadkowo wykonana łączność ze stacją z grupy "A" (np. 30 pkt. na cw, a 1 pkt. na ssb) zmieniała często wyniki zawodów.
Obecnie opublikowano nowy regulamin - zawody pod nazwą "Krew i walka 1. sierpnia" są w kalendarzu zawodów na rok 2022, a na początku lipca 2022 roku (internet - logsp/zawody) została umieszczona treść tego regulaminu , która redakcyjnie i merytorycznie jest nie do zaakceptowania. Sama nazwa powinna określać krótko cel - charakter zawodów... i ja decyduję, czy z samej nazwy zawodów, wezmę w nich udział, ...a nie jak można wywnioskować z nowej nazwy zawodów "Krew i walka... sugerowanie jakiejś "krwawej vendetty"?

Wydarzenia 1. sierpnia 1944 roku w Polsce mają swoją nazwę -" Powstanie Warszawskie"


Spotkajmy się 1. sierpnia o godz. 17.00 na "falach krótkich" w zawodach Powstania Warszawskiego. Miejmy szacunek dla Powstańców i ludności cywilnej, którzy swoją postawą walczyli w 1944 roku o wolność Polski.
Pamiętajmy - wartości Powstania Warszawskiego przekazujemy następnym pokoleniom.

Zygmunt Seliga SP5AYY ( przeżyłem Powstanie Warszawskie)
proszę o głos w sprawie


  PRZEJDŹ NA FORUM