Instalacje odbiorcze 75 ohm - straty sumatorów
Ostatnio poruszyłem ten temat na Elektrodzie, ale nie spotkał się post z odzewem.

Chodzi mi o podawane tłumienie sumatorów sygnału - np. 4 dB. Moim skromnym zdaniem, te straty odnoszą się do podłączenia tego urządzenia w charakterze rozgałęźnika* - wtedy "na dzień dobry" mamy 3 dB "tłumienia" - na wyjściu w porównaniu z wejściem - w związku z podziałem sygnału "na pół". Pozostały 1 dB to autentyczne straty wynikające ze specyfiki obwodu (na wtyku F czy UC-1 też są przecież jakieś tam straty).

Podłączając takie urządzenie w charakterze sumatora - zakładając oczywiście, że mamy sygnały zgodne w fazie albo przynajmniej ortogonalne - straty są mniejsze - w konkretnym omawianym przypadku będzie to ten 1 dB (ewentualnie 2x1 dB) - bo sygnał na wyjściu (jako zsumowany nomen omen) będzie przecież silniejszy (wzmocniony) w stosunku do każdego z dwu sygnałów płynących do wejść. Na pewno nie będą to 4 decybele, bo wtedy np. sumowanie sygnałów z synfazowych układów anten mijałoby się z celem a sumator byłby de facto konsumatorem całego zysku.

Mam oczywście na myśli sumator sensu stricte (oba wejścia o identycznym paśmie przenoszenia) - a nie "sumator" do łączenia w jednym przewodzie sygnału VHF+UHF z TV Sat, który de facto jest zwrotnicą.

* - argumentem za jest niewątpliwie to, że tłumienie dla sumatorów 3->1 jest dziwnie bliskie wartości 5 dB a sumatorów 4->1 dziwnie bliskie 6-7 dB


  PRZEJDŹ NA FORUM