Ochrona anteny przed wyładowaniami atmosferycznymi
SP5HEZ....zbyt pochopnie oceniasz wiedzę.To jest tak jak samemu niewiele się wie. Pamiętaj że jak w pkt. przywali , niewiele zostaje z naszych"zabawek " w promieniu do 1kmi więcej. Piorun /wyładowanie atmosferyczna i jego energia to prąd udarowy średnio 400 kA (400 000 A) . Śp. Profesor Sowa nie był teoretykiem prowadził laboratorium,wykłady na uczelniach, i to co napisał było praktycznie sprawdzane.Dwa kursy zaliczyłem u niego z ochrony obiektów telekomunikacyjnych,radiowych.
SP5IT dał ci pewne,sprawdzone źródło informacji.Pracując w serwisie RTV/potem w łączności wiele się napatrzyłem. Jak chcesz to mogę ci wysłać zdjęcia po uderzeniu pioruna....100 000 zł na remont było mało,wyrwane okna ,popękane stropy,instalacja wypalona w budynku (taki widok dopiero przemawia do człowieka i koszty.Zdarzają się nie często, ale bywają. Najwięcej szkody powodują wyładowania wtórne-źle wykonane uziomy w okolicy do których ochrony mają służyć.
Przykład.... Dzwonnica i piorun- spustoszenie w okolicy elektroniki wraz z wyniesioną,naszą centralą telefoniczną i zdemolowany UG. mimo wszystkich zabezpieczeń. Po drugim przypadku mierniki do łapy i szukanie (ubezpieczyciel odmawia). Ludzie się z którymi rozmawiało mówili że zawsze w dzwonnicę piorun wali przy każdej burzy.
Zaczynamy od grzecznej rozmowy z proboszczem,proboszcz zadowolony bo instalacja nagłaśniająca też zdemolowana,może panowie coś pomożecie....."pomożemy" pan zielony.
Uziom tylko na dzwonnicy ,rezystancja uziomu ponad 10 k-om (po deszczu), pociągnięty ręką uziom wyszedł z ziemi ok 1,5 m pręta zardzewiałego "wbitego" w grunt. pan zielony.
Jedynym obiektem który miał uziemienie zg z WT była sieć telekomunikacyjna nasza i komórkowa. i jak pisze kolega wyżej zabezpieczenia były jak kwiatek do kożucha.. Gmina wykonała inwestycję spięto maszt (bednarka )telefonii komórkowej przy UG,uziom gminy,kościoła (zgodnie z WT) wszyscy zapomnieli że są jakieś problemy.Osoby które obserwowały wyładowania twierdziły - najpierw były wyładowanie między trzema masztami komórkowymi i dzwonnicą która była po środku ale o najwyższym pkt. w okolicy.
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest otok położony pod ławami fundamentowymi wykonany z bednarki (google,sowa) budowanego (wychodzi uziom mniejszy od 1 oma).
Nasza centrala miała 0,37 oma pomiar po przynajmniej 2 tygodniach bez opadów wykonuje się w lecie. Tak więc masz co do przemyślenia,ja mam obecnie 8,5 oma jak przyłącze do wody zmienili na plastykowe do było ok 3 om.
Do takiego masztu powinieneś mieć mniej niż 10 omów.(pomiar wykonany jak wyżej napisałem) .Z masztu aluminiowego/anteny (trafionego) najczęściej zostają fragmenty podstawy reszta wyparuje.
Mimo dobrego uziomu przy nadchodzącej burzy wszystko wyłączam/rozłączam.lol (ślepy odruch po obserwacjach u innych (serwis) , modem mam po światłowodzie nie wyłączyłem dostał od strony sieci energetycznej - zasilacz). TRx-uszkodziłem w Sylwestra wyskoczył piorun -automatykę uszkodził. Miałem w rękach urządzenia Tv/radiowe które były wyłączone z sieci a ścieżki z druku odparowane (wyładowania wtórne).

73!