Budowanie anteny ręcznej typu 771
Konstrukcja mechaniczna, żywica epoksydowa?
    sp3suz pisze:

    W radiokomunikacji istnieje cos takiego jak "sztuczny operator", jest to opisane przez Rotkiewicza w "Technice Odbioru Radiowego,- Zakłócenia Odbioru" Chodzi np. o to że urządzenie typu np. maszynka do strzyzenia ( kiedyś napędzana silnikiem komutatorowym) promieniuje zakłócenia ale mało puki ktoś jej do ręki nie weźmie. Po wzięciu do ręki człowiek staje się "sztuczną anteną" i następuje wzrost zakłóceń. Jednaj najważniejsza rzecz to pojemność ręki sprzęgająca "człowieka z maszyną" a wynosi ona ok. 50 pF. Podobnie jest z radiotelefonami przenośnymi typu np. Baofeng i inne. Jeśli mogę podpowiedzieć to chodzi o te 50 pF. Tyle wynosi mniej więcej pojemność ręki człowieka.


W zasadzie czynników jest znacznie więcej wystarczy sobie wpakować antenę do jakiegoś symulatora np. MMANA-GAL i zmienić sobie warunki pracy czyli "ziemie" Free Space/Perfect/Real czy wysokość pracy anteny nad ziemią. To dotyczy wszystkich anten i każda będzie np. ze zmianą wysokości pracy nad zmieniać swoje parametry.

Przy antenie w radiotelefonie ręcznym tych czynników dochodzi jeszcze więcej czyli kąt ustawienia anteny, bliskość osoby trzymającej radiotelefon. Często jakieś przedmioty/infrastruktura w naszym otoczeniu itd.

Nawet jak wykonamy lepszą antenę to i tak pracując w realnym środowisku często doprowadzimy do tego że antena gdzieś nam "odjedzie". Dlatego chyba nie ma większego sensu przy tego typu antenach zbyt mocno kombinować.

Oczywiście są konstrukcje bardziej lub mniej odporne na zmianę warunków pracy, ale to już inna bajka...




  PRZEJDŹ NA FORUM