Aktywności radiowe na ISS
Po pierwsze,chyba już gdy planowano budowę MSK, to zaplanowano, że ostatni moduł stacji, wciąż przesuwany w czasie w wyniesieniu na orbitę miał być rosyjski. Miał być nowoczesny i przejąć podstawowe funkcje całej stacji i ta od tego momentu miała być rosyjska, a niepotrzebne moduły deorbitowane.

Tak więc zawsze śmieszyła mnie interpretacja słów Rogozina jako groźby.

Kilka lat temu oceniono stan stacji i jakoś kondycja obiektu zmniejszyła entuzjazm.

Zmiany nastąpiły od umowy chyba w zeszłym roku, po której prywatny sektor chce rozbudować i przejąć fragment stacji kosmicznej. Poczytajcie o AXIOM Space i ich modułach.

No i jeszcze to, że chyba właśnie astronauci AXIOM realizują od pewnego czasu łączności ARISS, nawet przypadkowe przez przemiennik, lecz niestety dla nas nad USA. Kosmonauci też kontynuują łączności ARISS ze szkołami - zobaczcie statystyki.

Natomiast jak to będzie z łącznościami ARISS, gdy stacja będzie AXIOM, tego oficjalnie nie wiadomo.

Tylko z Polski nie ma dobrych wniosków o szkolną łączność ARISS.

Sprzęt krótkofalarski też jest od wielu lat, sukcesywnie wymieniany lub rozbudowywany zarówno ten rosyjski jak i nierosyjski.

Co do SSTV, to są dwa typy jeden rosyjski eksperyment MAI, drugi ARISS jako wydarzenia dla krótkofalowców i sympatyków obrazów z ISS związanych tematycznie z krótkofalarstwem. Ponadto ARISS opracowuje inne eksperymenty.