Budowanie anteny ręcznej typu 771
Konstrukcja mechaniczna, żywica epoksydowa?
    sp3suz pisze:

    Nie wiem , ale czy czasem nie odgapiłeś tej anteny od Amerykanów? Tam jest pasmo 220 MHz i Tobie udało się "wjechać" (..) zamiast kondensatorów wstaw trymery po... 5 i 15/20 pF. Potem zrób regulowany długością promiennik. I tak kombinuj aż wyjdzie. (...) zamiast klasycznych kondensatorów SMD lepiej wstawić kondensatory wykonane z małowymiarowego koncentryka np. RG174. Ten kabelek ma pojemność ok 1pF na 1cm długości (...)
Jak już pisałem, dobrałem to dopasowanie od zera, nie wzorowałem się na niczym, ponieważ nie zetknąłem się z dobrze strojącą taką anteną, którą mógłbym rozwalić. Wyszła mi też też inna topologia kształtu "T" , TRX - L, C do masy, L - promiennik ale to stroiło bardziej wąsko i bardziej pływało po paśmie w zależności od otoczenia.
Trymery odpadają, raz, że tutaj jest 1,5pF a takiego nie mam, 5pF to bym znalazł, ale jak to zalać, żeby to było dostępne? Promiennik chcę taki, bo to jest maksymalna w miarę komfortowa długość. Przy innych długościach oczywiście mogą wyjść inne pojemności, ale na razie taki jest plan jaki jest, żeby zalać to, co działa.
O kondensatorach z koncentryka wiem, mam RG316, bardzo dobrze się z niego robi pojedyncze pF. Z 5.6pF będzie kłopot, ponieważ długość już wystaje poza przewidywalną obudowę. Ale jakby wystawała, to zaś można by to stroić przycinaniem, zawsze jakaś opcja.
    malcolm pisze:

    Trymery mają małą odoporność na przebicie przy wyższych napięciach. Sprawdziłbym jaka pojemność będzie odpowiednia dostrajając antenę na małej mocy i dobrał kondensatory na najbliższą wartość i nie zalewałbym cewek, tylko umieścił je w rurce plastikowej... pan zielony
Z ręczniaka to tylko 5W. 5W nie da nie wiadomo jak wysokiego napięcia. Te kondesatory SMD które użyłem, są niby do 50V, ale sprawdzałem pod radiem stacjonarnym i 20W wytrzymało chwilę, więc liczę, że 5W wytrzyma dłuższy czas.
    SQ5PS pisze:

    Tydzień minął i nic nie wiadomo, a tak już by dawno Inpost dostarczył do skrytki i bez kłopotu był by w domu. A tak wydane te same pieniądze, a może nawet więcej i dalej kombinacje na wysokim poziomie.
Tak? to proszę o link do takiej anteny długość do 50cm która będzie miała SWR mniejszy niż 2 na obu pasmach. No i oczywiście nie byłaby sztucznym obciążeniem, tylko wypromieniowywała tą moc. Z tego co się zorientowałem, to obecnie nie ma takich w sprzedaży. A w ogóle to po co przez jakieś radio jak w telefonie mogę wideorozmowę grupową zrobić i słyszeć się w hd voice, a nie jakieś szumy trzaski czy bełkot ambe++...
Ale do rzeczy... Dziś zbudowałem drugi egzemplarz i zepsułem drugą, ostatnią podróbkę 771 aby pobrać z niej promiennik. Zawinąłem taśmą izolacyjną, i okazało się, że zawinięcie taśmą przestraja 70cm w dół o 6MHz. A więc zestroiłem około 443 i po owinięciu taśmą wypadło na 437. Zawinięcie taśmą ma uchronić układ przed zalaniem żywicą. Ciekawe czy zalanie tak zabezpieczonego układu spowoduje jego rozstrojenie? Chyba się nie dowiem jeśli nie sprawdzę. Jest kilka MHz zapasu.

EDIT: owinąłem kolejną warstwą taśmy izolacyjnej i spadło do 432 MHz ... :/ co ciekawe, 2m się właściwie nie zmieniło, więc nie o ściśnięcie cewek tu chodzi...
czyli zalanie raczej też rozstroi... hmm czyli chyba się nie da tego zrobić bez możliwości korekty pojemności...
EDIT2:
Wsadziłem to do strzykawki 2ml. Chyba to już tak zostanie, raczej lepiej się nie zrobi. Ew. można coś doszczelnić żeby woda się nie dostała. Od strony bata jest usztywnienie 1cm nawierconej żywicy zastygniętej wcześniej w tej strzykawce, a cewki są w powietrzu.


Można by jeszcze dopieścić SWR choć sensu w tym nie będzie, nie jest źle. Trzeba będzie przetestować w praktyce jak to działa, ale to nie prędko.


  PRZEJDŹ NA FORUM