Paradoks skrzynki antenowej
dziennikarstwo śledcze
sp9dfh....na podstawie czego to oceniasz czy wykonałeś POMIARY.Skrzynka SP6SYV/konstrukcja MFJ zmodyfikowana do naszych celów, stosowana w czasie wojny przez wojska aliantów w wszelkiego rodzaju sprzętach łączności .Reszta opisane GOOGLE lub CQ / HAM-oryginał skrzynki.
Mam wykonaną od ponad 40 lat. Jest przyrost sygnału przy dopasowaniu do anteny po stronie odbiorczej.Skrzynki używam do transformacji impedancji wyjściowej nadajnika tranzystorowego TRX 50 om do kabla Z_75 om bo tylko takich używam do swoich anten.
Urządzenie TRX HM .Maksimum sygnału w odbiorniku pokrywa się z maksimum oddawanej mocy do anteny (antena dopasowana/max siła sygnału w odbiorniku). Na sztucznym obciążeniu-między trx a skrzynką swr 1.1 Z-50 om za skrzynką Z-75 om swr bliski 1.1.(reflektometr do pomiaru 75om układ pomiarowy ekranowany ! inaczej "bajki" wychodzą)
Po wykonaniu skrzynki miałem wątpliwości jak to będzie się zachowywało i ćwiczyłem różne warianty dopasowania. Stwierdziłem znaczny spadek napięcia wcz (21/28 Mhz)na sztucznym obciążeniu przy nawinięciu cewek. Najgorzej miedź w bawełnie najlepiej na srebrzance.
Każdemu polecam włączenie reflektometru na wejściu skrzynki i na wyjściu. W/g mnie skrzynka jest po to żeby nie popalić tranzystorów i żeby stopień końcowy "widział zawsze " Z-50 om a za skrzynką dopiero widać jak jest dopasowana antena na drugim reflektometrze i niejeden się zdziwi. A następny problem to obudowa ...najlepsza z mosiądzu pan zielony.
przyrządy pomiarowe reflektometry ,oscyloskop dwukanałowy,sztuczne obciążenie 50 om i 75 om i nadajnik trx-a.
73!


  PRZEJDŹ NA FORUM