Ciężkie życie PZK
wszystko o PZK, dobrze i źle
IPN zmodyfikował swój internetowy katalog o nazwie Inwentarz. Teraz każdy może tam wejść, wpisać imię oraz nazwisko i sprawdzić, czy dana osoba miała jakieś związki ze służbami specjalnymi PRL. Chodzi zarówno o tych, którzy byli pracownikami, jak i tajnymi agentami. Na stronie IPN wyświetlają się jednak tylko podstawowe dane. Nie można z nich wyciągać zbyt pochopnych danych. Szczególnie w odniesieniu do tajnych współpracowników. W ich przypadku trzeba już zajrzeć do teczek. A ich zawartość w internecie nie jest udostępniona.

Jako TW figuruje m.in. wspomniany dyrektor suwalskiej szkoły. Miał donosić w latach 1986-88. Jednak w jego teczce donosów nie ma, są za to informacje, że ciągle próbuje się od współpracy wykręcić. I tak przez dwa lata.

Jeden z obecnych suwalskich przedsiębiorców i działaczy Akcji Katolickiej został z kolei zarejestrowany w 1983 r. jako TW „Andrzej”. Podpisał zobowiązanie do współpracy kontrwywiadowczej. Chodziło o planowany przez suwalczanina wyjazd do rodziny mieszkającej w Stanach Zjednoczonych. Kiedy jednak otrzymał paszport, czmychnął na dobre. Za oceanem przebywał prawie 3 lata. A niedługo po powrocie, w 1987 r., odmówił dalszych spotkań z esbekami. Raportowali, że wprawdzie „Andrzej” udzielił informacji o 10 osobach, lecz wartość operacyjna tych danych była niewielka.

https://plus.wspolczesna.pl/nowy-katalog-ipn-czyli-kto-donosil-i-kto-tych-donosow-wysluchiwal/ar/11963114

A tu link do strony IPN. Miłego szukania.
https://inwentarz.ipn.gov.pl/instrukcja


  PRZEJDŹ NA FORUM