Odsunięcie anteny odbiorczej od zakłóceń budynku
Hej.
Mamy od dłuższego czasu problem w szkolnym radio-klubie z odbiorem właściwie na wszystkich zakresach fal.
Na dachu budynku zainstalowano jakieś urządzenia, wyglądają na grzewcze. Mają jakieś dedykowane zasilanie, więc niema ich jak wyłączać i cały rok mamy taki poziom zakłóceń, że absolutnie nic nie słychać na pasmach KF, również 2m i 70cm.
Powiesiliśmy deltę wg SP7LA. Jest trochę ciszej, ale nadal nie da się robić łączności a co za tym idzie szkolić młodzieży.
Mamy więc przyzwoite anteny do nadawania: delta i GP7DX, ale z odbiorem bardzo kiepsko.
Pewne rezultaty daje x-phaser, ale nie zawsze i nie w zadowalającym stopniu.
Próbowaliśmy też nadawać na naszych antenach a odbierać na web-sdr, który jest blisko Warszawy, ale do celów szkoleniowych to bardzo niewygodne rozwiązanie, zresztą web-sdr nie zawsze był dostępny w godzinach pracy klubu.

Zastosowaliśmy rozwiązanie "letnie". ok 100-150m od budynku powiesiliśmy fan-dipola. Tam niema zakłóceń i można robić łączności jak praca terenowa, ale tylko przy sprzyjającej pogodzie i znośnych temperaturach i nieco niewygodne. Też sporo czasu traci się na rozstawianie takiej polowej stacji za każdym razem.

Zastanawiamy się czy nie pociągnąć od tej anteny kabla do klubu. Będzie to ok 150m koncentryka.
Można by używać tej oddalonej anteny zarówno do nadawania i odbioru, albo tylko jako odbiorczej a nadawać na delcie lub GP7DX.

Tylko raczej wchodzi w grę pociągniecie górą i jest niebezpieczeństwo że linia złapie te zakłócenia i nie będzie zadowalającej poprawy. Kable mają tłumienie ekranu kilkadziesiąt dB, tłumienie 150dB kabla na KF nie jest dramatycznie duże, więc teoretycznie powinno być OK, ale lepiej zapytać zanim wyda się klubową kasę na sporą ilość kabla.

Pytania do kolegów którzy podobny problem zakłóceń w postaci odsuniętej anteny mieli okazję zastosować:
1. Czy to pomogło?
2. Jaki koncentryk byłby optymalny też kosztowo. Może do odbioru lepiej odizoluje od zakłóceń dobry satelitarny kabel TV niż rg58 czy rf7, a pewnie był by tańszy?
3. Dla rozwiązania antena jako odbiorcza. Jaka antena mogła by lepiej służyć niż fun-dipol. 80m delta nie zmieści się w dostępnym miejscu pozbawionym zakłóceń.