Sztuczne obciążenie większe ciepło na DC czy w.cz. ?
Próbuję teraz na spokojnie zrozumieć Twoje pytanie i na nie odpowiedzieć.
    baza10 pisze:

    Witam
    Kiedy bardziej nagrzeje się sztuczne obciążenie:
    przy prądzie stałym, czy prądzie w.cz.?

Nie zdefiniowałeś warunków granicznych, których można się jedynie domyślać. A jak się ludzie domyślają, to nie mogą się później dogadać.

    baza10 pisze:


    Chciałem sprawdzić sztuczne obciążenie prądem stałym (nie mam dużej mocy w.cz. przy 438MHz) i nie wiem jaka będzie różnica w temperaturze radiatora,czy wogóle będzie różnica?
    Moje szt. obciążenie przy 145MHz ma swr = 1.1 a przy 438 MHz swr= 1.3, własna robota 'chałupnicza' rezystor ma ponoć 250W ...w co nie wierzę.


Nie wiem do czego chcesz to używać. Do pomiarów bym tego nie użył, szczególnie na 70cm.
    baza10 pisze:


    rezystor ma ponoć 250W ...w co nie wierzę.


To możesz oszacować zasilając układ zwiększając stopniowo napięcie i prąd do maksymalnych granicznych, czyli ~111V i prąd ~2,23A DC.

Aby wykonać pomiary mocy powinieneś na jak najkrótszych przewodach podłączyć przy odbiorniku wysokiej klasy woltomierz i amperomierz, uprzednio mierząc przyrządami skalibrowanymi ich wewnętrzny opór i uwzględniając w obliczeniach. Bo to, że w zasilaczu ustalasz jakieś parametry pracy, może nie być, że w punkcie pomiarowym właśnie te parametry są.

    baza10 pisze:


    Parę zloty na ali kosztował ale szkoda mojej pracy jak bym spalił.
    Radiator dość spory (amelynum wesoły )

Nie wiem co to jest. Czy chodzi Ci o rezystor cermentowy?

    baza10 pisze:


    Przy obciążeniu DC 30V z obliczeń i pomiarów wychodzi 18W (DC) nie nagrzewa się wcale.
    Pod rezystor cienko założona pasta srebrowa (od procesorów komputerowych)....
    Połączenie gniazda (niestety tylko UC-1 miałem) z rezystorem długość 7 mm - obwód przekroju miedzi 6 mm2.
    Obciążenie nie zaekranowane dookoła.
    Zapoda ktoś jakąś teorię na to.

OK. No to teoriawesoły

Każdy rezystor ma pojemność i indukcyjność własną czyli zachowuje się trochę jak kondensator i jak cewka. Jeśli jest to masz rezystor cermentowy, to powinien charakteryzować się bardzo niską pojemność i indukcyjnością. Tak sobie wyobraziłem Twój rezystor:

Wydaje mi się, że główną wadą może być, że trudno jest podłączyć do takiego rezystora linię transmisyjną do UC-1, która ma 50omów impedancji falowej !!! Innymi słowy w tym miejscu moim zdaniem wprowadzisz największe niedopasowanie do układu i „obetniesz” zakres pomiarowy do około 30MHz.

Rezystory charakteryzuje jednak więcej parametrów, niż opór i moc!

Współczynnik temperaturowy rezystancji, czyli jak zmieni się opór rezystora, gdy się grzeje. A każdy rezystor się grzeje, bo to jego zadanie. Innymi słowy nawet przy małej tolerancji temperaturowej, zmieni się opór i cały układ rozstroi się.
Oczywiście masz różne typy rezystorów, metalowe, niemetalowe, drutowe, niedrutowe (jak ten wspomniany) etc. Każdy z nich ma inne parametry, a technologia wytwarzania wpływa na cenę. Jedne mają słabą stabilność długotrwałą (no i najlepiej by takie sztuczne obciążenie długo Ci służyło i nagle nie okazało się, że podłączyłeś obciążenie, a ono nie ma 50omów), inne są mało odporne na przeciążenie chwilowe, a jeszcze inne z założenia nie nadają się do pracy w układach średniej i wysokiej częstotliwości!
Na pewno chcesz mieć 50omów, najlepiej niezależnie od przyłożonego napięcia w zakresie podanym do napięcia znamionowego rezystora w jakimś tam zakresie. Jest więc taki parametr rezystora (napięciowy współczynnik rezystancji), który określa na ile zmienia się opór rezystora w zależności od przyłożonego napięcia. wesoły
Ponadto powinieneś sprawdzić, czy zadeklarowane 50omów to faktycznie 50omów – bo zawsze jest jakaś tolerancja. Wspominałeś o mocy znamionowej, którą chciałeś sprawdzić - z niej możesz policzyć maksymalny prąd i napięcie – wzory jak rozumiem znasz 😉,, wyniki podałem wcześniej.

Podawane jest jeszcze czasami napięcie znamionowe 😊,

Ważne jest więc po co i do jakiego celu robisz takie sztuczne obciążenie !!! Jak chcesz sobie zabezpieczyć końcówkę mocy w radiostacji KF przed przypadkowym włączeniem nadawania, gdy nie masz podłączonej anteny, to moim zdaniem będzie ok. Ja tak ma zabezpieczone nieużywane wyjścia nadajników, szczególnie na 1.2GHz, lecz sztucznym obciążeniem o odpowiednich parametrach. To był dla mnie zbyt drogi sprzęt, by przez nieopatrzny błąd operatorski uszkodzić go. Raz pomyliłem się w ustawieniach przełączników antenowych i nadawałem mocą 100W przez dłuższy czas w sztuczne obciążenie (które nawet nie zrobiło się letnie), czekając aż podniesie się propagacja wesoły. To była lekcja, po której zapamiętałem, że jak SWR w radiostacji mam zbyt niski, to muszę sprawdzić, czy nie nadaję do sztucznego obciążenia 😊, Jakbym nie miał sztucznego obciążenia, to bym natychmiast zauważył, że nie mam podpiętej anteny. Tak wiec są zalety i wady tego rozwiązania.

Pamiętaj proszę, że budujesz zazwyczaj układ „pomiarowy nieskalibrowany”, a raczej układ do wskazań, niż do pomiarów. Przy pracy z wysokimi częstotliwościami powinieneś zapomnieć o zasadach z przebiegów stałych i zacząć myśleć w kategoriach szybko zachodzących zmian, czyli w.cz. oraz pamiętać, że zamiast przewodów masz falowody. Tak więc zawsze trzeba uwzględniać rezystor jako układ RLC. Dodatkowo im wyżej z częstotliwością, tym krótsze przewody niższej klasy dodają swoją wewnętrzną impedancję, pojemność, oporność i konduktancję, i nagle kilkanaście-kilkadziesiąt centymetrów przewodu spowoduje, że twój układ jest rozproszony i masz fizykę i matematykę jak dla linii długiej oraz zachodząc tu zjawiska falowe!

A jak chcesz trochę teorii, to proszę:
https://mfi.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-mfi/73575/files/rlc.pdf?msclkid=707139c3c23611ec81bdb580b05afed3

No po takim wstępie mogę napisać, że nieznaczne niedopasowanie rezystora wynikające z jego parametrów np. zbyt wysokim napięciem lub temperaturą, spowoduje, że pojawia Ci się odbicie w linii (czyli w uproszczeniu rośnie SWR)!

Podsumowując, super, że eksperymentujesz! Tak trzymaj! To co wykonałeś na KF wydaje się być wystarczając – sprawdź analizatorem. Jeśli jednak potrzebujesz coś do pomiarów na częstotliwości powyżej KF, to raczej zainwestuj do 300zł (cena zależna od mocy od 5W - 100W) i kup sobie sztuczne obciążenie trzymające parametry i pracujące nawet do 3GHz.


Ten wpis miałem zamieścić wcześniej, lecz teraz dopiero znalazłem czas na obszerniejszy wpis.


  PRZEJDŹ NA FORUM