Sztuczne obciążenie większe ciepło na DC czy w.cz. ?
1. Jakiej dokładności pomiarów oczekujesz. Obawiam się, że nie masz legalizowanego laboratorium pod ręką i suma błędów w warunkach może dojść do 10 %. Jeszcze większy błąd wyjdzie, gdy nie masz legalizacji wysokoczęstotliwościowej. W takich miernikach (komputerowych) już jest korekcja wejść w zależności od mierzonej częstotliwości.
2. Poprawny wzór na moc AC jest P=I*U*cos(fi). I teraz dla prądu stałego cos(fi) = 1. W układach aparatury pomiarowej ten warunek dla AC zawsze jest zachowany. Dla aparatury domowej - nie zawsze. cos(fi) przesunięcie fazowe prądu względem napięcia. Mierząc detektorami szczytowymi (diodowymi) bardzo często możemy namierzyć dużo głupot.
3. Co nas interesuje - nas interesuje moc skuteczna doprowadzona do gniazdka. True RMS. - Prawdziwa wartość skuteczna. Zwykłe mierniki coś mierzą.

4. Aby pominąć wszystkie te problemy najprostszy jest pomiar mocy metodą podstawienia. Czyli najpierw podłączasz nadajnik i mierzysz temperaturę albo w warunkach po ustabilizowaniu temperatury lub po określonym czasie. Później podłączasz źródło prądu stałego i uzyskujesz tę samą temperaturę.

5. Ciekawostka pomiarowa. Jeżeli wychodzi, że moc mierzona detektorami diodowymi znacznie się różni od metody bolometrycznej. To jedną z przyczyn tego mogą być zakłócenia na wyjściu nadajnika.

6. Musisz się przygotować, że jeżeli pomiary robisz sprzętem nielegalizowanym to dokładność pomiaru 10% jest do przyjęcia.

7. Już mnie kusiło aby wyciągnąć całki ale całka to takich haczyk na którym nie jeden uczeń zawisł. Lepiej nie.

JAK





  PRZEJDŹ NA FORUM