Dopasowanie anteny 75 do 50 om (80m)
Chyba koledzy wyjaśnili dużo w tym temacie. Podobny temat był tutaj: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=434309
Dodam tylko, że moim zdaniem, gdy linia antenowa nie jest dopasowana impedancyjnie, to też może działać jak antena już od gniazda w nadajniku. Lecz zastanawiam się, czy gdy zastosuje się przewód 50omów od TRV, a w okolicach anteny balun (nawet 1:1), to raczej dopiero od tego punktu system powinien działać jak antena, a nie od nadajnika. A może się mylę? skorygujcie mnie proszę.

Co do kompensacji impedancji transformatorem ćwierćfalowym…
PS. Niedawno szukałem przewodu na taki transformator ćwierćfalowy 75/50omów (ja potrzebowałem tylko kilka metrów) i niestety nie znalazłem sprzedawcy w ilościach krótszych niż 3km. Na to pasmo potrzebowałbyś około 33m. No i szerokość pasma dla tego typu transformatora ćwierćfalowego… moim zdaniem jest podobna do dipola na to pasmo.

Uczono mnie, by dipol na 80m stroić na 3718 kHz, co pozwala na pracę na SSB ze stacjami SP bez skrzynki. Praktyka to potwierdzała. Zazwyczaj sprawdzałem jak szeroko jest akceptowalny SWR, i tą szerokość pasma (ok. 30kHz) dzieliłem na pół, a wynik dodawałem do 3700 kHz, i na tą częstotliwość stroiłem długość ramion dipola.

Moim zdaniem masz dwa parametry do ogarnięcia. Oba zależą od miejsca zamocowania anteny (teren, wysokość, orientacja anteny, bliskość innych obiektów etc.).
Dopasowanie systemu antenowego tak by SWR był akceptowalny w interesującym Cię zakresie.
Drugi bardzo istotny parametr do prowadzenia łączności to kierunek promieniowania anteny, w płaszczyźnie H i V. To gdzie promieniuje antena, wpływa na rozchodzenie się fal radiowych i jak mówią "skuteczność komunikacyjną anteny", czyli z kim będziesz mógł nawiązać łączność. Możesz mieć dobry SWR np. sztuczne obciążenie, a z nikim w dużej odległości od Ciebie nie porozmawiasz).

Dokonałem kilku edycji językowych oraz aby lepiej wyrazić to co chciałem przekazać, bo były skróty myślowe.


  PRZEJDŹ NA FORUM