Dipol obrotowy "Kozie Rogi"
    sq2hcz pisze:

    Dzięki temu składowa indukcyjna impedancji anteny jest zniwelowana maksymalnie i dzięki temu dopasowanie jest optymalne i sprawność całego układu (nadajnik, linia zasilająca, antena) jest wyższy niż dla prostego dipola.
    Charakterystyka promieniowania tak samo jak w przypadku dipola zależy od wysokości nad gruntem i to co do zysku i jak i kąta wiązki głównej. Stopień i kierunek rozchylenia ramion względem siebie nic praktycznie nie wnosi.
    Sławek

Podzielam te słowa. Dodam że KZ mają mniejszy zysk od dipola o ok. 0.4 db. Ale to jest raczej niezauważalne.

    SP2LIG pisze:



    Nie będę się rozpisywał o szczegółach bo już to wiele razy robiłem.W pierwotnej wersji planowany kąt rozwarcia promienników był 90st co dawałoby wysoki kąt promieniowania anteny(nie dxowa).Zmieniłem na kąt 120st co gwarantowało mi niskie dxowe promieniowanie anteny i było strzałem w dziesiątkę.Proszę nie pytajcie sie o szczegóły laboratoryjnych badań bo ja jestem amatorem a nie naukowcem i nie mam do tego warunków.Wszelkie badania zdadzą się psu na budę jak antena nie będzie należycie pracowała albo bedą jakieś dziwne kombinacje a KR zbudowane wg mojego projektu pracują bardzo dobrze u mnie i u wielu innych kolegów w kraju i zagranicą.
    Pozdrawiam
    ___________
    Greg,SP2LIG


Zwiększenie kąta z 90 na 120 daje wręcz odwrotny skutek - kąt promieniowania się zwiększa a nie maleje na bardziej DX-owo jak Greg podajesz. Dipol na podobnej wysokości ma korzystniejszy kąt promieniowania.


  PRZEJDŹ NA FORUM