jak sprawdzić rdzeń na balun 1:1
    sq9mda pisze:

    Pomiar dławika (balun prądowy 1:1) za pomocą VNA wcale nie jest taki prosty do zrobienia. Oczywiście możemy w przybliżeniu oszacować czy dławik spełni swoją rolę na danej częstotliwości, ale dokładność zawsze będzie obarczona błędem (większym lub mniejszym) Przede wszystkim trzeba wiedzieć że parametrem który odpowiada za "tłumienie" prądu współbieżnego nie jest impedancja (Z) tylko rezystancja szeregowa (Rs) Możemy poczytać o tym tu http://www.karinya.net/g3txq/chokes/ Do pomiaru dławika nie możemy użyć trybu S11 (reflection) ponieważ do pomiaru zostanie "doliczona" pojemność równoległa rzędu kilku pF co znacznie przesunie rezonans. Najprościej jest użyć dzielnika napięcia (tryb S21) (fotka jest w linku) Pomiar robimy na oplocie kabla koncentrycznego. Problem w tym że w trybie S21 VNA nam nie pokaże poprawnych wartości Z, Rs i Xs Ale znając S21 dB, S21 Phase i Delay możemy to wyliczyć ,) lub też skorzystać z arkusza kalkulacyjnego który też jest w linku. Niektóre VNA np. VNWA DG8SAQ mają wbudowane funkcje matematyczne i analizator "sam" wylicza Z, Rs i Xs z pomiaru S21. Wracając do tego dlaczego ma być S21 a nie S11 (czyli VNA jednoportowe się nie nadaje ,) ) do poczytania tu https://k6jca.blogspot.com/2022/01/common-mode-chokes-removing-vna-port.html Trzeba pamiętać jeszcze o kilku ważnych sprawach......nasze vna pracują w środowisku 50 Ohm, a to oznacza że wszystko co nie ma 50 Ohm będzie obarczone błędem.....im dalej od 50 Ohm tym błąd pomiaru większy. Kolejną sprawą jest kalibracja analizatora SOLT (Short, Open, Load, Thru) nie jest proste wykonanie dobrej jakości kalibratorów.....połączenia muszą być bardzo krótkie, a Load najlepiej wykonać z rezystorów SMD np. dwa lutowane równolegle o wartości 100 Ohm i tolerancji 0.1%.

    Robert

trochę poczytałem, trochę pomierzyłem i policzyłem. Sugerowany przez Ciebie arkusz wylicza R, X i Z bazując tylko i wyłącznie na dwóch parametrach S21Mag i S21 Phase. NanoVNA w połączeniu z PC podaje nam R i X, więc wydaje się, że użycia arkusza nie jest potrzebne.
<,a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/c44eb2fa324a8c90" target="_blank">,<,img src="https://images91.fotosik.pl/573/c44eb2fa324a8c90med.png" border="0" alt="" />,<,/a>,
Wnioski z różnych linków :
1. dobry balun (unun) musi mieć SWR bliskie 1 przy zwykłym pomiarze SWR z obciążeniem 50 Om, -pomiar tylko za pomocą CH0
2. w "naszym" zakresie częstotliwości musi mieć odpowiednio dużą impedancję (>,5k, ale tu też to różnie jest zdefiniowane) i co ważne duża impedancja musi wynikać z dużej składowej R, przy pomiarze na oplocie w metodzie CH0-CH1.
3. metoda pomiaru tłumienia nie określa która składowa impedancji ma przeważający wpływ na tłumienie.

Ciekawy jestem czy moje wnioski są słuszne.
Pozdrawiam serdecznie, narty były super, polecam Tylicz wesoły

Artur SP8BDF.


  PRZEJDŹ NA FORUM