jak sprawdzić rdzeń na balun 1:1
    RV12P2000 pisze:

    ......Tak więc można sobie wyobrazić, że przyrząd w pomiarze S11 kompensuje pojemność, a z S21 oblicza marnie, nieprawdaż?.......




Tego stwierdzenia nie rozumiem......jak pisałem wcześniej do pomiaru S11 jest doliczona pojemność równoległa. Wspomniałem o tym i wkleiłem link który to wyjaśnia. Ale możemy pobawić się dalej i spróbować oszacować jak duża jest ta pojemność ,)

Takim najprostszym sposobem jest użycie programu Simsmith. Ja robię tak......pomiar dławika zapisuję do pliku s1p a następnie otwieram w programie Simsmith. Fotka pierwsza pokazuje wykres dla Rs, Xs i Z dla S11. Częstotliwość jest ustawiona na 7.24 MHz czyli tak samo jak na fotce z pomiaru S11.






Na drugiej fotce widzimy dodany kondensator (równolegle) o wartości 2.199pF ale ze znakiem minus ponieważ chcemy odjąć tą pojemność. Częstotliwość dalej jest 7.24 MHz ale widzimy jak wykres się przesunął.





Na fotce trzeciej mamy już wpisaną częstotliwość 8.68 MHz........i znów wszystko się zgadza






I na czwartej są zaznaczone Rs i Xs. Jak widać wszystko jest ok (prawie, bo mój pomiar ma tylko 300 punktów kalibracyjnych, a i wartość Q symulowanego kondensatora jest ustawiona na standardowe 2K)







Mam nadzieję że taka zabawa w symulację pomogła ,)


Robert.


Ps. Metodę z odejmowaniem w Simsmith możemy również zastosować w przypadku kabli antenowych.....np. robimy pomiar wraz z kablem, ale interesują nas wartości na zaciskach antenowych. Wprawdzie kalibracja SOL na końcu kabla częściowo rozwiązuje ten problem, ale tylko w zakresie KF dokładność jest poprawna. Wystarczy spróbować tego na 1.2 Ghz by się przekonać. Problemem jest tylko to że na liście kabli w programie może nie być takiego jak posiadamy, ale można to obejść wpisując własne wartości K0, K1 i K2........ale to inna bajka ,)

R.



  PRZEJDŹ NA FORUM