jak sprawdzić rdzeń na balun 1:1
Podstawowym błędem jest skierowanie się w stronę wzorów i pomiarów bez pełnego zrozumienia (czucia) co tak naprawdę dzieje się w układzie TX - linia transmisyjna - balun 1:1 - antena.

Wiele lat temu zmierzyłem się z problemem balunów i czuję co się dzieje.
Forum nie bardzo nadaje się do wykładu na ten temat, bo brakuje szybkiej interakcji między tłumaczącym a słuchaczami.
Wiele lat temu przeprowadziłem kilka wykładów na ten temat, w tym jeden na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej. Wraz z pokazem pomiarów za pomocą sond prądowych w.cz. , co się dzieje z prądem niezrównoważenia wzdłuż koncentryka.
Przeprowadziłem także w swoim Oddziale warsztaty z nawijania balunów, wraz z pomiarami i wskazując błędy.

Temat wydaje się na pierwszy rzut oka łatwy, ale tak nie jest i zależy od wielu zmiennych, zależnych od układu zasilania anteny i samej anteny.
To prawda, że w pewnych sytuacjach można sprawę pogorszyć a nawet doprowadzić do spalenia się baluna, pomimo użycia rdzenia o odpowiedniej wielkości (mocy przenoszonej).

Większość tłumaczeń w internecie jest błędna, bo nawet jeżeli same wyliczenia są poprawne, to często nie są brane pod uwagę wszystkie parametry występujące w rzeczywistym układzie.

Tak więc nie sądzę, że na forum da się doprowadzić do zrozumienia przez większość z Nas tego procesu.

W związku z tym nie wszyscy muszą wszystko zrozumieć.

Wiele lat temu był tu na forum temat balun, który po dosyć dużej ilości stron skończył się tym, że pokasowałem wszystkie swoje posty, nie widząc sensu dalszej dyskusji, przede wszystkim takich Kolegów, którzy nie rozumiejąc zjawiska zarzucali różne bzdurne błędy.

Na podstawie moich wyliczeń i wskazówek, ruszyła także produkcja (nie moja) - z której do dzisiaj korzystają Koledzy i nie słyszałem żeby mieli zastrzeżenia.

Tak więc znowu odezwałem się w temacie i znowu żałuję - przepraszam, już więcej nie będę.

Włodek, SP5MAD.





  PRZEJDŹ NA FORUM