Radia dla preppersów (moja wersja)
    sp9nrb pisze:

Temat zastał rozpoczęty metodą rozkapryszonego dzieciaka "mama ja chcę łączność" Po pierwsze ilu będzie korespondentów i w jakich odległości. W jakich warunkach łączność ma być zapewniona Ile macie pieniędzy. Aby uzmysłowić problemy:

W końcu ktoś pisze na temat, choć wcale nie pytałem o łączność, tylko o radia - czytasz ze zrozumieniem?

Pisałem na jeden konkretny wątek z jednym tematem, jakim jest porównanie radiostacji, których w rękach nie miałem, a które sobie wybrałem. Pytałem o rzeczy związane z ich solidnością, jakkolwiek to rozumieć. No i się rozwinęła dyskusja nie na temat. Przestrzega tu w ogóle ktoś regulaminu? wesoły

O samej łączności w prepperingu można by pisać długo i namiętnie, ale skoro już padły świadome pytania, to odpowiem, że chodzi o ludzi mieszkających od siebie o 1-30 km, w gęstej miejskiej zabudowie, przy czym nie zakładam, że każdy z każdym musi mieć łączność. Raczej ma to wyglądać tak, że niektórzy będą mieli dostęp do szerszych środków łączności i większe możliwości skomunikowania się z ludźmi spoza 3City. Inni będą mieli dostęp do transportu ciężarowego, inni do źródła żywności itd. Akurat ja zajmuję się i łącznością i magazynowaniem środków do życia i nawet szkoleniem strzeleckim. W pierwszym rzędzie zakładamy jednak kataklizm osobisty typu utrata miejsca zamieszkania, środków do życia, brak prądu przez wiele dni itp. Atak nuklearny w ogóle nie jest brany pod uwagę, podobnie jak życie w ziemiance. Tyle na ten temat - cut the crap!

Wracając do tematu, będzie CB, mobilne, z możliwością podłączenia do stacjonarnej anteny. Będzie prosty ręczniak UKF/VHF, ale z dobrą czułością i dobrą anteną. Chcę też radio cyfrowe, ponieważ cyfra dodatkowo zwiększa szanse na zebranie informacji (nie ma problemu z wielkimi odległościami w ręczniaku). Będzie i PMR do komunikacji na 200-300m. Właściwie to już mamy część tego sprzętu.

Pytam o konkretne radia, byłoby wspaniale, jakby ktoś umiał porównać czułość wspomnianego AnyTone do czułości dowolnego radia Yaesu w cenie do 1 000 zł. To chyba jednak marzenie ściętej głowy i zaraz ktoś wyskoczy z opcją na scenariusz fallout.