Radia dla preppersów (moja wersja)
Temat zastał rozpoczęty metodą rozkapryszonego dzieciaka "mama ja chcę łączność" Po pierwsze ilu będzie korespondentów i w jakich odległości. W jakich warunkach łączność ma być zapewniona Ile macie pieniędzy. Aby uzmysłowić problemy:
wszelkie linie kablowe podziemne mogą być złośliwie lub przypadkowo uszkodzone np. W czasie pogłębionej orki. Linie napowietrzne mogą wchodzić w konflikt ze skrajnią drogową. Po za tym potrzebna jest zgoda właścicieli gruntów na których te linie zostaną poprowadzone. Zaleta - wiele aparatów chodzi dość długo na zasilaniu autonomicznym. Wada kwestia centrali (krosownicy).
CB problem zasilania bardzo mało urządzeń ręcznych. Możliwe konflikty z innymi użytkownikami. Pasmo w czasie "S" może być legalnie wyłączone z użytkowania i przydzielone określonym służbom.

PMR bliskie odległości, problemy z zasilaniem. Najlepiej na paluszki AA lub AAA bo podejdą baterie jak i akumulatorki. Tak że i tu mogą wystąpić konflikty ze służbami, które na "S" otrzymają wyłączność.

Internet. Mogą wystąpić opcje całkowitego jego wyłączenia, wyłączenia ruchu osób cywilnych, wyłączenia określonych kierunków i pozostawienie tylko tych potrzebnych do działań gospodarczych. Może też być wyłączenie określonych abonentów.
Telefonia komórkowe. Także i tu mogą wystąpić opcje wyłączenia określonych abonentów co już ileś osób odczuło na swej skórze.
Sprawa przepisów w czasie "S" o ile w czasie "P" sam UKE mało poświęca uwagi urządzeniom pracującym bez pozwolenia o tyle w czasie "S" z urzędu wzrasta zainteresowanie tymi urządzeniami i ich operatorami oraz trzeba mieć na uwadze "patriotów sygnalistów" którzy będą informować, że za tym kopcem lub w tej dziurze terenowej pracuje "wraża" RDST. A bardzo często zielone ludziki dyskusję zaczynają od sprawdzenia czy mają sprawną amunicję. Należy też mieć na uwadze, konieczność treningów w czasie "P" i tu jest wymóg bezwzględnego przestrzegania przepisów.
Polska jest za mała aby przenosić wzorce amerykańskie, kanadyjskie lub rosyjskie.
JAK