Konstruowanie 5-pasmowego nadajnika KF małej mocy.
    SQ5KVS pisze:

    Ten tranzystor (KP907A) przy zerowym napięciu bramki powinien mieć prąd około 100mA. To może wystarczyć do jakiś niedużych mocy. Pojemność (jeśli dobrze zrozumiałem z rosyjskiego datasheeta GS) to 3pF a częstotliwość idzie w gigaherce więc też by dał radę.
    Tam na wejściu jest BC240 cz BF240?
    Obwody wejściowe rozumiem są odpowiednie do danego pasma?

    Bardziej bym obstawiał BD139 - nie widać jaki ma rezystor w bramce do kolektora. Kiedyś BD135/7/9 miały całkiem fajne parametry na KF'ie ale te nowsze (diodec'a itp) mają dość spory spadek z częstotliwością.
    Jeśli ten rezystor jest taki żeby osiągnąć połowę napięcia zasilania na kolektorze BD139 (i jeśli to jest dobry BD) to na bramce KP TEORETYCZNIE powinno być tylko 1dB straty względem dolnych pasm.

    Pytanie też jaką taki KP907A zasilany z 30V ma impedancję wyjściową - do sprawdzenia i przeliczenia transformacji w obwodach wyjściowych.


1. Tak, KP907 ma 50-100 mA przy zerze na bramce i małą pojemność bramki co jest skutkiem ciekawej technologii dziś jakby nie stosowanej. Budowa (śrubka ze skrzydełkami) też sugeruje wysoką cz. max. Moc admis. to 11 W.
2. Moja pomyłka, jest oczywiście BF240.
3. Obwody przed BF240 oczywiście są dla danego pasma wesoły i są przełączalne.
4. Co do BD 139, robi co może i idzie mu to całkiem nieźle. Opornik w bazie jest dobrany na połowę Uzas. Ma wartość 16 Kom.
5. Nie umiem policzyć stopnia końcowego. Tak na podstawie tego co wiem i trochę wyczucia, jego oporność wyjściowa przy 30 V zasilania i prądach rzędu setek mA powinna wynosić kilkadziesiąt om. Stąd tym większa moja konfuzja ze to nie działa wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM