Telemetria i trackery - kwestie prawne
Interesuje się ostatnio telemetrią i trackerami do balonów i innych statków powietrznych. Mam kilka pytań w kwestii prawnej jak to wszystko wygląda.

1. Czy nadając telemetrię w standardzie LoRa na paśmie 70cm z mocą powyżej 100mW należy w ramce danych umieścić swój znak wywoławczy? Chodzi mi tu dokłądnie o używanie modułu LoRa E32-433T30D z pełną mocą.

2. Czy można nadawać z mocą powyżej 100mW na paśmie 70cm jakąkolwiek emisją cyfrową jaką się chcę i "cokolwiek".
Chodzi mi o to czy nadając w modulacji FSK lub MSK trzeba podawać w ramce znak wywoławczy? Albo nadając przykładowo modulacją OOK trzeba się trzymać konkretnego standardu znaków np. Ascii albo kodu Baudot czy można wysyłać bity jak się chcę?

3. Co to jest "stacja amatorska bezobsługowa" na którą trzeba mieć pozwolenie radiowe kategorii 5? Większość jak nie wszystkie tego typu pozwolenia w Polsce wydane są dla przemienników albo radiolatarni. Ale jak się człowiek zastanowi to taki tracker GPS w balonie też jest bezobsługowy przez pewien okres czasu.

4. Czy dla nadajnika telemetrii do np balonu należy wyrobić jakiś specjalny znak, czy można użyć swojego i dodać tylko liczbę na końcu? Co ona w ogóle oznacza i czy trzeba ją podawać?

5. Dobrze się zorientowałem, że według bandplanu ITU w zakresie 432.5-432.975MHz, 433.4-434.981MHz i 438.0-440.0MHz, można teoretycznie nadawać w jakiejkolwiek modulacji?


  PRZEJDŹ NA FORUM