Antena aperiodyczna KF, wielopasmowa wg. DL1VU.
    C_Flos pisze:


    ...Nie spotkałem się w sieci z opinią kogokolwiek, co do jej skuteczności...



Cześć,

antenę można bardzo łatwo zasymulować i wtedy widać, że jej skuteczność jest całkiem dobra. Ponieważ wysoka skuteczność oznacza wysoki zysk antenowy, podaję niżej obliczone zyski dla różnych pasm.
Dla przypomnienia maksymalny zysk antenowy dipola półfalowego w wolnej przestrzeni (bez ziemi w pobliżu) to 2.15 dBi.
Ta antena zasymulowana w takich samych warunkach ma następujący zysk dla środkowych częstotliwości pasm:
F Gmax
[MHz] [dBi]
3,65 1,8
7,1 1,9
10,125 2,07
14,175 2,41
18,118 2,92
21,225 3,49
24,94 4,38
28,5 5,09

Jak widać, dla częstotliwości, dla których antena jest krótsza niż połowa długości fali zysk anteny jest nieznacznie mniejszy od zysku dipola półfalowego. Np. w paśmie 80 m jest to zaledwie 0,35 dB mniej. Różnica niezauważalna.
W miarę wzrostu częstotliwości, zysk anteny rośnie, bo staje się ona coraz dłuższa w stosunku do połowy długości fali i w paśmie 10 m ma już ona zysk o prawie 3 dB większy niż dipol półfalowy, a to już jest zauważalne.

Długość tej anteny jest tak dobrze dobrana, że w górnych pasmach pojawiają się tylko niewielkie listki boczne. Antena ma największy zysk w kierunku do niej prostopadłym (dla każdego pasma 10 m - 80 m).

Tak więc pod względem skuteczności, zysku i charakterystyki promieniowania - wszystko jest ładnie zoptymalizowane.

Problem przy takich antenach to bardzo duże niedopasowanie między nią a linią zasilającą jakie musi się pojawić przy pracy na tak różnych częstotliwościach pracy. Dlatego do pracy z nią konieczna jest linia drabinkowa, która nawet przy bardzo wysokim SWR nie wprowadzi tłumienia oraz tuner antenowy na jej końcu. Tu nie wystarczy wbudowany tuner antenowy w TRX. Potrzebny jest zewnętrzny tuner antenowy o symetrycznym wyjściu i bardzo szerokim zakresie dopasowywanych impedancji obciążenia. Wydaje mi się, że aby spełnić te warunki trzeba będzie wybrać dobry tuner ręczny. W takim razie trzeba będzie nim kręcić po każdej zmianie pasma, a być może także po większym przestrojeniu w obrębie jednego pasma. Tak więc, jak zawsze - coś za coś. Prosta i niezbyt długa antena, ale raczej kłopotliwa linia zasilania no i ręczne strojenie tunera antenowego.

73
Jacek


  PRZEJDŹ NA FORUM