Szkolne eksperymenty w stratosferze Aktywna Mała Szkoła 2021 SSTV
Szkolne eksperymenty w stratosferze Aktywna Mała
Już w najbliższy piątek, 8 października o godzinie 10:30, z terenu SP Aktywna Mała Szkoła Wrocław - Leśnica wystartuje z misją szkolny balon stratosferyczny.

Uczniowie szkoły wspólnie z Stowarzyszenie Wrospace, Klub Łączności Ratunkowej SP6ZWR przygotują i wyślą eksperymenty, wśród których znajdą się między innymi próbki nasion, które po powrocie zostaną wysiane, białko, oraz nadajnik SSTV do którego obrazki przygotują i zakodują uczniowie.

Będziemy tradycyjnie już nadawać SSTV w paśmie 2m 144.500MHz Scootie1.
Dodatkowo na pokładzie znajdą się nadajniki lokalizacyjne przygotowane przez krótkofalowców (APRS 432.500 i 4FSK 437.600) oraz moduł telemetryczny LoRa 868MHz, które zapewnią możliwość śledzenia misji i podstawowych danych.
W kapsule znajdzie się też kamera rejestrująca przebieg lotu.

Procedurę startu rozpoczniemy około godziny 10:00 na podwórku szkolnym przy ul. Stabłowickiej 143 we Wrocławiu.
Chwilę po starcie ekipa poszukiwawcza wyruszy z ślad za naszym balonem i mamy nadzieję, odnajdzie i podejmie ładunek po wylądowaniu.

Dzień wcześniej uczniowie Aktywnej Małej Szkoły wezmą udział w kilkugodzinnych warsztatach, podczas których dowiedzą się dlaczego balon lata, co to są misje startosferyczne i do czego służą. Spróbują zaprojektować i wykonać model swojej kapsuły startosferycznej, a następnie opisać jej planowane funkcjonalności.

Na warsztatch poznają też możliwości przesyłania obrazu drogą radiową (np SSTV itp) i samodzielnie spróbują zamienić na sygnał dźwiękowy przygotowane wcześniej własnoręcznie prace plastyczne. Obrazki te zostaną wyemitowane przez nadajnik podczas lotu startosferycznego.

Serdecznie zapraszamy na start, do śledzenia przebiegu misji oraz odbioru sygnałów z nadajników.

Serdecznie zapraszamy!