Antena tubowa
obliczanie i budowa anteny tubowej
    sq3bki pisze:

      SP6IX pisze:

      Falowód jest zależny od polaryzacji ,przy okrągłym i promienniku kołowym będzie to polaryzacja kołowa .Dziś stosuje się polaryzację kołową prawo skrętną i lewo skrętną ,nie pamiętam tylko która jest RX a która TX.Zmiana polaryzacji jak mówią operatorzy EME to strata 20dB.


    Czyli dla polaryzacji kołowej falowód i cała tuba też okrągła?
    To kiedy stosuje się tubę o przekroju kwadratu? Dla układu dwóch polazycjaci H i V w jednym ? Czy do kołowej też ?

    Do polaryzacji prawo i lewoskrętnej jeszcze nie doszedłem.
    Czy sygnał odbity od naszego "łysego" zmienia kierunek polaryzacji kołowej. Próbuję sobie to wyobrazić i wychodzi mi, że tak się dzieje.... wysyłam w lewo a po odbiciu jest w prawo I odwrotnie. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

    Zastanawia mnie jedno, od kilku tygodni szukam wszelkiej wiedzy na temat tego typu anten, rozwiązań konstrukcyjnych.
    To co mnie dziwi, a czego nie rozumiem..... Wyczytałem, że do EME stosuje się polaryzację kołową (chyba od 23cm w górę) a 99% zdjęć, rysunków, obrazków pokazują anteny z polaryzacją liniową a nie kołową. A myśle, ze ma to duże znaczenie dla działania całego toru transmisyjnego i skuteczności. Może od tego trzeba byłoby zacząć. Jaka powinna być polaryzacja dla EME?


To musiał byś popytać tych co pracują na EME,w moim życiu udało się zrobić W5UN a właściwie on mnie zrobił na 2m ,miałem antenę YU0B 4x11el a u niego mnóstwo i el.i anten a i mocą nie grzeszył u mnie tylko 1kW z dwóch GI7B a ile tego w antenie to nie wiem.Falowody prostokątne do polaryzacji na 23cm były i są w modzie na tropo na EME .


  PRZEJDŹ NA FORUM