ARISS - poszukujemy krótkofalowców do współpracy ze szkołami
Cześć. Dzięki za link. Podobna baza była kiedyś dostępna pod innym adresem. To wcale nie jest takie proste. Z jednej strony świetnie jakby krótkofalowiec chciał współpracować z lokalnym nauczycielem by dla swojej miejscowości zrealizować szkolną łączność ARISS. Lecz tu nie o łączność chodzi tylko o edukację. Obie takie osoby powinny czuć bakcyla krótkofalarskiego i edukacyjnego STEAM i chcieć z własnej woli coś zrobić non-profit dla młodego pokolenia.
I tu się pojawia problem. Jak trafisz na dyrektora, któremu spodoba się temat, to oddeleguje nauczyciela do realizacji – który często przyjmuje to jako polecenie służbowe (działanie odgórne). Można pomyśleć no i sprawa załatwiona – lecz faktycznie tak nie jest (rzadko coś z tego wychodziło pozytywnego).

To bardziej krótkofalowcy, którzy coś chcą zrobić, są pozytywnie zakręceni, mają entuzjazm, powinni skorzystać z bazy danych (choć nie muszą) i sami pochodzą / podzwonią po lokalnych szkołach i zgromadzą swój zespół do realizacji zadania. Wszak to nam zależy, aby wychować grono nowych krótkofalowców, a nie ludzi z świadectwem i pozwoleniem radiowym. To krótkofalowiec powinien pokazać, że w krótkofalarstwie i edukacji zorientowanej na przestrzeń kosmiczną (astronomia, astronautyka), drzemie edukacja chyba każdego przedmiotu, który jest nauczany w szkole. To uczeń powinien przed łącznością przeprowadzić kilkanaście swoich łączności, aby zrozumieć na czym polega nasza łączność radiowa, nawet gdyby później brał udział w [b] wielopunktowym telemoście ARISS [/b (że gdzieś ten element łączności krótkofalarskiej nadal jest).

Niedawno miało miejsce wirtualne spotkanie niektórych absolwentów i nauczycieli ze szkoły w Burbank, którzy 20 lat temu brali udział w pierwszej na świecie i w USA łączności ARISS. To też była trudność odszukać kontakt do tych ludzi.


  PRZEJDŹ NA FORUM