I Ogólnopolska Konferencja Uczestników Programu ARISS
14 - 16.10.2011 Koło woj. wielkopolskie

No, pytanie MRN-a już 10 lat bez odpowiedzi...

Oj próbujesz mieszać. Niepotrzebnie. Odpowiedzi były, niekoniecznie podane tu na forum, bo nie jest to odpowiednie miejsce do tego. Lecz skoro tak pięknie poprosiłeś kolego będący w wielu wątkach anonimem krótkofalarskim na tym forum, a oczekujący pikantnych szczegółowych odpowiedzi na publicznym forum internetowym to napiszę.

W konferowaniu uczestniczyła grupa około 40 osób z całej Polski - można to sprawdzić choćby po prelegentach, którzy przyjechali na koszt własny i jeszcze wielu z nich pomagało mi przy organizacji! Dziękuję. Wszystkim na tym zależało. Jestem przekonany, że żaden z krótkofalowców nie zarobił, a raczej dołożył (jak to hobby).

Od samego początku nie zależało mi na ilości, lecz na jakości (co wielokrotnie w przeszłości podkreślałem). Wówczas po każdym wystąpieniu było długie owocne konferowanie, pomiędzy uczestnikami, a prelegentem, a więc cel konferencji moim zdaniem został spełniony.

To czego nie było w czasie tej konferencji, było systematycznie uzupełniane na konferencjach w kolejnych latach. Organizatorzy podczas przygotowań przez te 10 lat, balansowali w wielu wyborach i tym samym każda konferencja to pewien rodzaj eksperymentu. Każda konferencja była inna i każda miała to coś, czasami lot balonowy (Łowicz misja miniSAT, Ostrów Wlkp.), czasami unikalni, specjalnie zaproszeni goście z Polski lub z Europy. Było uczestnictwo na żywo w łączności ARISS (Gedania Gdańsk podczas konferencji w Łowiczu), lub przekaz wraz wizją z pokładu MSK przeprowadzony przez astronautę podczas trwania konferencji (Ostrów Wlkp.), praca radiostacji (Łowicz, Ostrów), prezentacje sprzętu, wizyta zainteresowanych uczestników konferencji w placówce naukowej PAN etc.

Od tamtej pory próbowaliśmy różnych rozwiązań na dotarcie do nauczycieli z Polski. Niestety stwierdzam, że nie wszyscy nauczyciele i/lub krótkofalowcy nadają się do realizacji szkolnej łączności ARISS. Jeszcze raz wytłumaczę, szkolna łączność ARISS, to edukacja (w tym krótkofalarska), a nie sposób na to by ktoś kupił krótkofalowcom sprzęt, który ma stanowić wyposażenie ich stacji naziemnej.