Wyładowania piorunowów, a sprzęt krótkofalarski
    sp3qfe pisze:

    Nie do końca zrozumialem gdzie wstawić wg. Ciebie iskiernik.
    I nadal trochę nie rozumiem z Twojej wypowiedzi, co zrobić z wykreconym przewodem antenowym z trx'a. O

    Tak, można łączyć uziomy, lecz zastanawiam się, czy w praktyce nie łatwiej zastosować izolatory galwaniczne, aby nie było np. iskrzenia w wyniku różnicy potencjałów. Niestety na 50omow, nie widzę dostępnych rozwiązań. Do HAMTV, gdzie mam 75omów, zastosowałem komercyjne rozwiązania firmy Signal, po kilkanaście złotych, za sztukę.


Odgromnik np. taki jaki wskazał sq9jye (IS-B50LN-C0) wstawiamy np. pomiędzy balunem a koncentrykiem tuż przy antenie. Można też przeciąć koncentryk przy wejściu do budynku i tam zainstalować odgromnik. Oczywiście będzie niewielka strata około 0,1 dB przy każdej sztuce odgromnika. Odgromnik musi mieć napięcie przebicia przynajmniej dwa razy wyższe od tego jakie uzyskujemy przy nadawaniu od trx-a lub wzmacniacza. Jeśli wzmacniacz daje ci max 500V napięcia (uwzględniając ewentualny wysoki SWR), to odgromnik powinien być na 1000V lub wyżej. Inaczej przy nadawaniu w pikach może ci chwilami zwierać.

Wykręcony przewód odłożyć w miejsce, gdzie nie będzie przeskoku iskry na inne urządzenie lub kabel.

Ostatecznie można zainstalować odgromnik wewnątrz budynku na końcu koncentryka, wtedy przy burzy wykręcamy kabel razem z odgromnikiem od nadajnika. W takim przypadku gorąca żyła jest zwierana z ekranem, jeśli pojawi się wysoki potencjał w kablu z anteny. Wadą tego rozwiązania jest to, że dopuszczamy takie przebicia do wnętrza budynku, a odgromnik powinien być uziemiony najlepiej na zewnątrz.

Jak ktoś się nie boi, to może zostawić wszystko wpięte do tranceivera. Taki odgromnik jak wyżej wskazany teoretycznie zabezpiecza do 20kA. Statystycznie wyładowania bezpośrednie mają od 5kA do 120kA. Średnio jest pewnie około 20-30kA, ale średnia Ci nic nie da.
Są tabele prawdopodobieństw pokazujące, ile jest wyładowań na 1 km kwadratowy w ciągu roku w określonych obszarach Polski. Do tego uwzględniasz rozkład prawdopodobieństwa siły uderzeń (od 5 do 120kA), wysokość anteny, otoczenie (instalacje odgromowe w okolicy) i wychodzi Ci np. 0,5% ryzyka, że odgromnik 20kA będzie za mały. Jedni lubią takie ryzyko, inni nie. aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM