Wyładowania piorunowów, a sprzęt krótkofalarski
No to pojawiły się jeszcze dwie wersje, którą krótkofalowcy stosują. Dzięki.

Tadziu dziekuję za ważną sugestię!
    sp8dxz pisze:

(...)
    Przed ponownym podłączeniem anteny do złącza, MUSI być ona wcześniej podłączona na chwilę do uziemienia . Zapobiegnie to uszkodzeniu radiostacji elektrycznością statyczną która może się pojawić nawet w sytuacji, gdy nie ma burzy, ale powietrze jest zjonizowane.
    Tadeusz SP8DXZ

sq9jye pisze:

Poprawnie wykonana instalacja odgromowa: masztu, anteny, fidera oraz radiostacji zabezpiecza wszystko jak należy i nie ma potrzeby niczego rozłączać ! Łączność profesjonalna tak działa i ma się dobrze ! Pozdrawiam !aniołek

A może coś więcej? Dziękuję.

sp2nas pisze:

A co do instalacji fotowoltaicznych - to zazwyczaj obsługująca ją firma wymaga o właściciela jej ubezpieczenia.. I nie chodzi tylko o uszkodzenia od piorunów, ale i o inne zdarzenia np. celowe uszkodzenia mechaniczne...

Bardziej miałem na myśli nasze rozwiązania radioamatorskie - pracujące zdalnie z panela/paneli fotowoltaicznych na odludziu. Lecz to inny temat i nie mieszajmy tego.