Nowy przemiennik na 70cm - SR8DE w Dębicy
Powtórzę się:

Przeprowadziłem krótką ankietę wśród okolicznych krótkofalowców. Jeżeli ktoś już miał jakieś radio FM na 70 cm, to w każdym przypadku było to radio fabryczne, z fabrycznym co najmniej enkoderem CTCSS (fabryczne to nie znaczy jakiś wypaśiony FT za 2 tyś zł, w większości to radia typu FTL-7011 z Allego po 200 zł i inne "demobilowe"). Czy ktoś mógłby wskazać chociaż jednego użytkownika z imienia i znaku który ma radio na 70 cm ale w ogóle bez CTCSS? W paśmie 2m są jeszcze w użyciu stare 3001 czy murzynki 3003, a nawet lampowa FM-302, ale nie na 70 cm! A nawet jak ktoś sobie poradził z przestrojeniem 3001 z 300 MHz na 430 MHz, to dołożenie prostego enkodera CTCSS to dla niego pikuś, z zamkniętymi oczami to zrobi. Więc nie rozumiem o kim mowa, że komuś CTCSS zablokuje dostęp do przemiennika na 70 cm.
Zaprawdę powiadam Wam: więcej szkody przyniesie praca przemiennika bez CTCSS, bo jak zacznie co chwilę się otwierać od przypadkowych zakłóceń (szczególnie na tej nowej lokalizacji gdzie pewnie tysiąc innych anten nadawczych wisi), to okoliczni korespondenci wyskipują ten kanał przemiennikowy ze skanowania i tyle będzie po korespondentach.
Zaprawdę powiadam Wam też: w zasięgu przemiennika nie znajdziecie ani jednej osoby, która by na niego nie weszła po zablokowaniu go CTCSS. Wnioski sami wyciągnijcie.