SR6GL już działa
Przeprowadziłem krótką ankietę wśród okolicznych krótkofalowców. Jeżeli ktoś już miał jakieś radio FM na 70 cm, to w każdym przypadku było to radio fabryczne, z fabrycznym co najmniej enkoderem CTCSS (fabryczne to nie znaczy jakiś wypaśiony FT za 2 tyś zł, w większości to radia typu FTL-7011 z Allego po 200 zł i inne "demobilowe"). Czy ktoś mógłby wskazać chociaż jednego użytkownika z imienia i znaku który ma radio na 70 cm ale w ogóle bez CTCSS? W paśmie 2m są jeszcze w użyciu stare 3001 czy murzynki 3003, a nawet lampowa FM-302, ale nie na 70 cm! A nawet jak ktoś sobie poradził z przestrojeniem 3001 z 300 MHz na 430 MHz, to dołożenie prostego enkodera CTCSS to dla niego pikuś, z zamkniętymi oczami to zrobi. Więc nie rozumiem o kim mowa, że komuś CTCSS zablokuje dostęp do przemiennika na 70 cm.
Zaprawdę powiadam Wam: więcej szkody przyniesie praca przemiennika bez CTCSS, bo jak zacznie co chwilę się otwierać od przypadkowych zakłóceń, to okoliczni korespondenci wyskipują ten kanał przemiennikowy ze skanowania i tyle będzie po korespondentach.
Zaprawdę powiadam Wam też: w zasięgu przemiennika nie znajdziecie ani jednej osoby, która by na niego nie weszła po zablokowaniu go CTCSS. Wnioski sami wyciągnijcie.