QO-100
Owszem, dlatego rozważania co mogło być przyczyną wciąż trwają wesoły Transponder QO-100 nie ma zapewne na odbiorze szczególnie wąskich filtrów, więc przesterowanie toru sygnałem poza monitorowanym pasmem też wchodzi w grę. Zbyt wiele niewiadomych. Zakładając, że nie było to działanie celowe z winy któregoś z piratów czy krótkofalowców - co nie pozostawiałoby już wątpliwości, przyczyn może być więcej. Tak jak pisze Tomasz SQ6QV suma kilku sygnałów WB nadawanych w tym samym czasie wydaje się prawdopodobna. Mniej np. jakieś eksperymenty paśmie ISM lub uszkodzona mikrofalówka ,) promieniująca izotropowo wesoły (zadanie: jaką musiała by mieć moc by po 40000 km przesterować transponder i czy operator takiego urządzenia przeżyłby ekspozycję w odnotowanym czasie)