Wąsko promieniujący dipol
Jedno sprostowanie ! Antena izotropowa nie jest anteną bezkierunkową i tu się myliłem. Taka teoretyczna a nie izotropowa = bezkierunkowa zwana jest anizotropową a zysk do niej określa się nazwą Ga. I tu mi się nie zgadzało. Zainteresowałem się też mmanagal. Tam są dwa parametry zysku podawane przy rysunkach. Jeden to Ga wyrażany w dBi (czyli do anteny izotropowej)i przeliczany w dB który = 0, i także spotykam Gh podawany w jednostkach w stosunku do dipola 1/2L. W oglądanej, przykładowej antenie Dipole\80_75dipol.maa zyski są przedstawiane:
Ga=2.14dBi=0 (horizontal polarization ("dBi" izotropowo))
Gh= -0.01dBd
Porównanie do dipola zawsze wykazuje różnicę +2.15 dBd w stosunku do izotropowej anteny. I nie jest nic nie mówiące,jak twierdzisz, bo to jest stała i nie zależy od wysokości dipola.Constans.
Myślę , że to jest wszystko co w tym poście należało wyjaśnić. Jeśli masz inne , Jarku, SQ9OUB zdanie, proponuję zajrzeć choćby do Wikipedia albo do wspominanych książek.
Pozdrawiam Cię serdecznie i nie miej do mnie żalu,że z uporem chciałem wypiłować tę dziurę w pojęciach. Nie zrażaj się i działaj dalej!
Moim zdaniem była to bardzo ciekawa dyskusja z Twojej inicjatywy.
Piotrek