Wąsko promieniujący dipol
Z tego wnoszę,że literatury na temat anten nie warto czytać. Bo antena izotropowa w literaturze wyjaśniana jest jako antena w próżni, bezkierunkową, punktową a więc teoretyczny model obliczony matematycznie. A parametr dBd oznacza że porównany w skali logarytmicznej dipol półfalowy umieszczony w wolnej przestrzeni jest do dipola półfalowego. Jest on najefektywniejszy na wysokości 1/2L. Różnica zysku między tymi antenami wynosi 2.15 dB i jest oznaczana dBi. Zysk anteny izotropowej jest przyjęty za 0. Wtedy dipol ma 2.15 dBi. Ja nie wiem tego dobrze do końca i cały czas próbuję się uczyć. Ten kolega napisał " dipol/zysk dostaje kopa". I to nie jest konkret Jakiego "kopa"? rośnie czy maleje? Straty nad realną ziemią na różnych wysokościach rosną czy maleją. A jak jest z zyskiem ? i w jakich warunkach jak się zmienia. Jeśli odpowiemy na te pytania to tak zrobimy anteny, by były najlepsze na świecie.
Aha! Widzisz, anonimowość daje trochę przewagi. Nie sugerujesz się czy ktoś jest stary/młody, wie lepiej/gorzej, bez powodu można nie można go lekceważyć, mądry/głupi, doświadczony/początkujący. I dlatego tak jest lepiej. Młodzi lekceważą starszych bo z reguły uważają ,że wiedzą lepiej a starzy ze swego doświadczenia przyglądają się z boku i myślą, przymykając do siebie jedno oko, że szkoda, że kiedyś się dowiedzą tego co oni wiedzą teraz. Przecież mogliby skorzystać z ich doświadczenia i od razu pójść dalej a nie za lat kilka. Tak już jest.
Bawmy się, a coś z tego wyjdzie.
PS: zamieszczanie tych baniek nie może być dowodem na to jak jest naprawdę tylko ilustracją jak autor EZNEC albo MMANAgAL zrobił program i jak on to pokazuje. A jak jest naprawdę tego nie wie nikt. Znam kolegów, którym ciężko zrobić antenę by ją używać ale wcześniej budowali i rozważali ją w mmanagal kilka lat i anteny nie ma do dziś.


  PRZEJDŹ NA FORUM